Inżynieria medyczna – nowy kierunek na Politechnice Rzeszowskiej
RZESZÓW. Pierwszy nabór już w 2014 roku.
Decyzją z dnia 13 grudnia 2013 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał Wydziałowi Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej uprawnienie do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku inżynieria medyczna.
Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu 2014 r. Pierwsi studenci rozpoczną studia na nowym kierunku w październiku 2014 r.
Koncepcja pierwszego na Podkarpaciu kierunku studiów inżynieria medyczna powstała na spotkaniu Rady Gospodarczej (gremium doradcze złożone z przedstawicieli biznesu i polityki) przy WMiFS Politechniki Rzeszowskiej w grudniu 2012 roku w Politechnice Rzeszowskiej.
Na Podkarpaciu brakuje inżynierów medycznych, specjalistów od obsługi i serwisowania nowoczesnej, wysoce zinformatyzowanej aparatury medycznej, posiadających wiedzę z zakresu technik stosowanych w warunkach kontaktu urządzeń mechanicznych z żywym organizmem.
- Idea uruchomienia kierunku studiów inżynieria medyczna wpisuje się dobrze w koncepcję rozwoju usług medycznych w województwie podkarpackim, zakładając kształcenie wykwalifikowanej kadry inżynierów stanowiących wsparcie dla lekarzy w zakresie techniki medycznej, posiadających kompetencje niezbędne w sprawnie działającym systemie ochrony zdrowia – mówi Aleksander Taradajko, rzecznik PRz.
Kierunek inżynieria medyczna łączący w sobie wiedzę i doświadczenie niezbędne do tworzenia nowoczesnej technologii inżynierskiej oraz jej zastosowania w praktyce medycznej,stanowi uzupełnienie kierunków lekarskich o dyscypliny naukowe związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie. Absolwenci tego kierunku stanowić będą kadrę inżynierów medycznych - specjalistów od najnowocześniejszych trendów rozwojowych z zakresu techniki medycznej, w tym komputerowego modelowania struktur anatomicznych.
Absolwenci będą specjalistami nie tylko od nadzoru nad działaniem aparatury medycznej, ale również od doboru odpowiednich technik stosowanych w procesie leczenia pacjenta. Absolwenci będą mogli być zatrudniani w przedsiębiorstwach produkcyjnych aparatury medycznej, firmach komputerowych zajmujących się realizacją systemów informatycznych wspomagających medycynę, medycznych instytucjach badawczo-rozwojowych, w placówkach służby zdrowia przy obsłudze i serwisowaniu aparatury medycznej, w tym w instytucjach umożliwiających funkcjonowanie i powrót do zdrowia osobom po ciężkich wypadkach.
Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej kształci 626 studentów na dwch kierunkach – matematyka i fizyka techniczna. W ubiegłym roku akademickim studia na Wydziale ukończyło 158 absolwentów.
Dla przypomnienia wskazać należy, iż zgodnie z komunikatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wynikach kompleksowej oceny działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych ogłoszonym w dniu 30 września 2013 r. Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz otrzymał kategorię naukową A.
ac