Opinie

Jak nie dać się oszukać w internecie?
W przypadku cyberoszustw najlepsza metoda to nie dać się oszukać i zapobiegać - tłumaczy dr Piotr Maszczyk z Szkoły Głównej Handlowej. Ekonomista tłumaczy, co można zrobić, by nie dać się okraść w sieci. więcej »
Zobacz także
Polski przemysł w maju 2022 r.
Na koniec maja Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) osiągnął wartość 925,73 punktów, co dało solidny 4,32% wzrost wartości w stosunku do kwietniowych 887,39 pkt. Tym samym GIP60 wykazał się znacznie lepszym wynikiem od indeksu szerokiego rynku WIG, który stracił w tym samym czasie 0,6%. Spółki przemysłowe po raz kolejny jako jedne z pierwszych zwróciły uwagę inwestorów z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych
Złoty będzie słaby w najbliższym czasie
Zbliżają się wakacje, a polska waluta jest słaba. Stracą ci, którzy powstrzymywali się ze sfinansowaniem zagranicznego wyjazdu w euro i wymianą złotego.
Ile będzie kosztować benzyna w II połowie 2022 r.
Popyt na ropę załamie się dopiero, gdy jej ceny dojdą do 150-160 USD za baryłkę. Ceny na polskich stacjach paliw nie przekroczą jednak 10 zł za Pb95.
-
Co z cenami mieszkań w przyszłym roku?
W przyszłym roku najbardziej prawdopodobny scenariusz dla rynku nowych mieszkań to stagnacja cenowa. więcej »
-
OECD prognozuje gwałtowne osłabienie wzrostu światowej gospodarki
8 czerwca br. została opublikowana najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD. Prognoza, opatrzona podtytułem „Cena wojny”, zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji państw członkowskich OECD, w tym Polski. więcej »
-
Czy spowolnienie w polskiej gospodarce ograniczy presję inflacyjną?
Wysoka aktywność gospodarcza w pierwszym kwartale spowoduje, że PKB w całym bieżącym roku wzrośnie o 5,5% mówią ekonomiści Banku BNP Paribas. Należy spodziewać się schłodzenia koniunktury, a w drugiej połowie roku technicznej recesji tj. dwóch kwartałów z rzędu, w których wolumen wytworzonych dóbr i usług zmniejszy się. Eksperci przewidują, że inflacja CPI osiągnie swój szczyt latem. więcej »
-
Europa chce zrezygnować z rosyjskiego gazu
Budżet rosyjski jest w 1/3 finansowany ze sprzedaży węglowodorów, dlatego Europa chce do 2027 r. całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. więcej »
-
70 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy musi być zakontraktowane do końca roku
36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy ma trafić do Polski dzięki akceptacji dokumentu przez Komisję Europejską. Prawie połowa z tych pieniędzy będzie przeznaczona na energetykę i zieloną transformację. Tym samym umożliwi Polsce szybszą realizację planu, który zakłada jak najszybsze odejście od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. więcej »
-
Przed nami spodziewane pogorszenie koniunktury. Opinia prof. Stanisława Gomułki
Za nami silny wzrost gospodarczy na przełomie 2021/2022, a przed nami spodziewane pogorszenie koniunktury – tak komentuje ostatnie dane makroekonomiczne prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. więcej »
-
Osiemnaście lat w UE. Czy Polska skorzystała?
Niedawno obchodziliśmy 18. rocznicę członkostwa Polski w UE. Przez ten czas nasz kraj zmienił się nie do poznania, m.in. ponad 50% wzrost PKB, nowe autostrady, lotniska, budynki użyteczności publicznej, zmodernizowane linie kolejowe czy odrestaurowane zabytki świeckie i sakralne, a co najważniejsze możliwość pracy, edukacji, podróżowania bez żadnych kontroli i problemów na granicach państw UE. więcej »
-
Ceny za energię będą dotkliwie wyższe
Kryzys energetyczny trwa. Jego skutki coraz bardziej będziemy odczuwać w naszych portfelach. więcej »
-
Praca w sieci sklepów - maj 2022
RZESZÓW, PODKARPACKIE. więcej »
-
Jak prowadzić reformę energetyki w czasie wojny i kryzysu. Opinia prof. Mariusza Ruszela
Trwająca w całej Europie transformacja energetyczna wymaga stabilnych dostaw energii, które w coraz większym stopniu są od wielu miesięcy zabezpieczane przez zwiększone wykorzystanie węgla. Dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowe znaczenie mają dostępność krajowego węgla i przewidywalne koszty jego produkcji. więcej »