Opinie
Inflacja w górę, droższe złoto i dolar
Październik przynosi nam jeszcze większe wstrząsy w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Skutki eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie najbardziej widoczne są we wzroście cen ropy. Drożało złoto, a jednak złoty jest mocny. więcej »
Zobacz także
Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety
Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.
Zjazd z autostrady A4 w Palikówce – potrzebny od zaraz… Opinia Grzegorza Lepianki
Pewnie jak wielu rzeszowian i mieszkańców okolicznych miejscowości na północ od Rzeszowa ja również miałem przyjemność jechać autostradą w kierunku zjazdu z S19 we czwartek (19.09.24). Jak podano w mediach ok. godz. 12.30 miał miejsce karambol na autostradzie A4 w Rudnej Małej. Zderzyło się sześć aut. Droga została całkowicie zablokowana. Ja jechałem ok. godz. 15.30 i droga nadal była zablokowana.
Elastyczność a transformacja. Podsumowanie rzeszowskiej konferencji energetycznej
W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się w dniach 9 i 10 września 2024 r. IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Organizatorem był Instytut Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza. Konferencja łączy kilka aspektów, jak gospodarczy, samorządowy oraz ekspercko-naukowy.
-
O bezpieczeństwie energetycznym w regionie kaspijskim na konferencji w Rzeszowie
O bezpieczeństwie energetycznym w regionie kaspijskim, roli Azerbejdżanu w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Kaukazu Południowego oraz bezpieczeństwie energetycznym Serbii rozmawiali uczestnicy jednego z paneli podczas drugiego dnia IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 9 i 10 września w Rzeszowie. więcej »
-
Polski eksport do Francji wzrósł siedmiokrotnie przez 20 lat
Francja jest strategicznym rynkiem dla polskich firm, dając im dostęp nie tylko do 68 mln francuskich konsumentów, ale także do innych francuskojęzycznych krajów w Europie i Afryce. więcej »
-
Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z każdym rokiem znacząco rośnie. więcej »
-
Co blokuje rozwój polskiego rynku biometanu?
Na koniec 2023 roku w Polsce było 388 biogazowni i żadnej biometanowni. W Europie już rok wcześniej było odpowiednio niemal 19,5 tys. i ponad 1,3 tys. takich instalacji. Członkowie Polskiej Organizacji Biometanu, w liście do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, deklarują do 2030 roku inwestycje na poziomie przynajmniej 17,5 mld zł, co pozwoliłoby na produkcję 2 mld m3 biometanu rocznie w Polsce. więcej »
-
Oznaki ożywienia w branży logistycznej
Branża logistyczna, wciąż mierząca się ze skutkami wysokiej inflacji i gwałtownego wzrostu kosztów prowadzenia działalności, wykazuje coraz więcej oznak ożywienia. Wpływają na to m.in. stopniowy wzrost w e-commerce i duże zainteresowanie inwestorów lokalizowaniem hubów logistycznych w Polsce. Branża liczy także na to, że wkrótce zacznie pozytywnie odczuwać wpływ rosnącej w Polsce konsumpcji. więcej »
-
Trudna sytuacja branży drzewnej, w tym meblarstwa w Polsce
W związku z coraz trudniejszą sytuacją w przemyśle drzewnym, który obejmuje takie branże, jak produkcja mebli, papieru czy płyt drewnopochodnych, przedstawiciele przedsiębiorców i pracowników tego sektora piszą kolejne listy do Ministerstwa Finansów z prośbą o dialog. Niestety, na razie ministerstwo nie chce się zająć sprawą sektora, mimo że odpowiada on za znaczące wpływy do budżetu Polski. więcej »
-
Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE
Według danych URE problem z rosnącą liczbą odmów przyłączenia do sieci z każdym rokiem mocno się pogłębia. Ponad 80 GW odmów przyłączeniowych dla odnawialnych źródeł energii, które zaraportował Urząd Regulacji Energetyki za ub.r., to więcej, niż w tej chwili moc zainstalowana w systemie. więcej »
-
Przyszłość wodoru jako paliwa zależy od szerszego zastosowania i zmniejszenia kosztów. Opinia prof. Jarosława Sępa
– Technologie wodorowe pokonały pierwsze bariery techniczne, wykazując możliwość zastosowania wodoru jako niskoemisyjnego źródła energii. Aby ten sektor rynku energetycznego dalej się rozwijał i nie pozostał w niszy konieczne są dalsze inwestycje - mówi prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i współpracy, prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej, w rozmowie z BiznesAlert.pl. więcej »
-
Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych
30 do 27 proc. – tak wyglądał w UE w I połowie br. udział energii z odnawialnych źródeł versus z paliw kopalnych. Pierwszy raz w historii mieliśmy na Starym Kontynencie więcej zielonej energii. Takim osiągnięciem może się już pochwalić prawie połowa państw członkowskich. W Polsce – po bardzo dynamicznym wzroście produkcji energii słonecznej – udział OZE sięga już ok. 30 proc., a węgla spada poniżej 60 proc. więcej »
-
Wprowadzono ceny godzinowe dla prosumentów z domową fotowoltaiką
Zmieniły się zasady rozliczania domowej fotowoltaiki. Od 1 lipca nowi prosumenci trafiają do nowego modelu rozliczeń, a dotychczasowi będą mogli wybrać, co bardziej się im opłaca? więcej »