Unia Europejska

800 euro za tonę. Podatek od plastiku ma wesprzeć walkę z COVID-19 w Europie
800 euro za każdą tonę wytworzonych i nie poddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych od 2021 r. trafi do unijnej kasy. Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. więcej »
Zobacz także
Rzeszowska debata „Co dalej Unio?” 2020
RZESZÓW. Mijający rok był bardzo dynamiczny i przyniósł zmiany w Unii Europejskiej ale też w jej otoczeniu międzynarodowym. Zapraszamy na rzeszowską debatę, która odbędzie się 11 grudnia br., a jej celem będzie podsumowanie mijającego roku w UE.
Czym jest budżet Unii Europejskiej i jakie działania finansuje?
Budżet UE jest finansowany ze źródeł obejmujących określony procent dochodu narodowego brutto każdego państwa członkowskiego. Wydatki z budżetu wykorzystuje się na tak różnorodne działania, jak poprawa poziomu życia w uboższych regionach oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywności.
Płatne staże w Parlamencie Europejskim - trwa nabór
Parlament Europejski oferuje dwa rodzaje staży: staże w Sekretariacie Generalnym (staż im. Roberta Schumana) oraz staże u posłów do Parlamentu Europejskiego
-
Parlament Europejski o polityce rolnej Unii po 2022
Posłowie przyjęli w piątek stanowisko w sprawie reformy polityki rolnej UE po 2022 roku. Zespół negocjacyjny PE jest teraz gotowy do rozpoczęcia rozmów z ministrami UE. więcej »
-
Dyskusja o strategii karpackiej na sesji Komitetu Regionów
Sesja plenarna Komitetu Regionów była okazją do kolejnych dyskusji o strategii karpackiej. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wraz ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli. Uczestniczył w nim również Władysław Ortyl. więcej »
-
Europejska strategia leśna
Unia Europejska powinna promować modele gospodarki leśnej, które mają na celu zapewnienie środowiskowego, społecznego oraz gospodarczego zrównoważenia lasów - zaznaczyli posłowie Parlamentu Europejskiego w czwartek. więcej »
-
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła stan UE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła przed Parlamentem Europejskim swoje pierwsze orędzie o stanie Unii Europejskiej. więcej »
-
Orędzie o Stanie Unii: debata nad ulepszeniem Europy
Tematem tegorocznej debaty o stanie Unii Europejskiej 16 września były nowe plany UE na stawienie czoła zmianie klimatu, rasizmowi, zagrożeniom dla zdrowia i migracji. więcej »
-
Priorytety Europejskiego Komitetu Regionów na lata 2020–2025
Reprezentujący unijne samorządy Europejski Komitet Regionów przyjął rezolucję nakreślającą trzy priorytety na najbliższe pięć lat. Zaliczono do nich: zbliżenie Europy do jej obywateli i wzmocnienie europejskiej demokracji, budowanie odpornych społeczności regionalnych i lokalnych oraz zapewnienie poszanowania spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. więcej »
-
Stan negocjacji wieloletnich ram finansowych - regiony w nowej perspektywie Unii Europejskiej
Nowa perspektywa finansowa 2021-2027 i działania antykryzysowe podejmowane ze środków polityki spójności w walce ze skutkami pandemii Covid-19 – to najważniejsze tematy dyskusji podczas zorganizowanego w formule on-line konwentu marszałków województw. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przedstawiła informację o stanie negocjacji wieloletnich ram finansowych. więcej »
-
Unijna pomoc finansową na walkę z koronawirusem. Polska na razie nie korzysta
Komisja Europejska uruchomiła szybką ścieżkę uzyskiwania pomocy finansowej na ratowanie przedsiębiorstw. Kilka krajów skutecznie zareagowało w ciągu kilku dni. Polska nie znalazła się w tej grupie liderów. więcej »
-
Dezinformacja o koronawirusie: jak ją rozpoznać i jak jej przeciwdziałać
Od plotek o rozprzestrzenianiu wirusa przez zupę z nietoperza po fałszywe doniesienia o bitwach o zapasy sprzętu medycznego – infosfera jest dziś zalewana nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi epidemii COVID-19. Według WHO fałszywe informacje “rozprzestrzeniają się szybciej niż wirus” i wywołują informacyjną pandemię na skalę światową. więcej »
-
Brexit: 1 lutego rozpoczyna się okres przejściowy między Wielką Brytanią a UE
1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską na podstawie umowy wyjścia. Tego dnia wchodzi w życie okres przejściowy, który będzie trwać do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Rozpoczną się negocjacje ws. relacji, które będą obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego. więcej »