Ubezpieczenie od utraty pracy
Sposób na zabezpieczanie się w przypadku utraty pracy.
Karolina Karwatka, kierownik ds. Nowych Produktów w firmie Proama. Fot. Netpr.pl
Kryzys na rynku pracy trwa już od kilku lat. Pracownicy nadal do końca nie mogą spać spokojnie obawiają się o swoje posady, gdyż właściciele firm chcąc przetrwać rynkowe zawirowania tną koszty poprzez redukcję etatów.
- Dla pracowników, którzy nie zakładali takiego scenariusza często jest to prawdziwy dramat. W takiej sytuacji regulowanie zobowiązań finansowych, zwłaszcza raty kredytu hipotecznego, czynszu, czy innych opłat stanowi nie lada wyzwanie – mówi Karolina Karwatka, kierownik ds. Nowych Produktów w firmie Proama.
Przed ewentualnymi skutkami utraty pracy można się ochronić wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Banki proponują tego typu produkt finansowy zwykle przy zawieraniu umowy kredytowej na kupno mieszkania czy samochodu. Ubezpieczenie od utraty pracy jest istotnym zabezpieczeniem dla obu stron podpisujących umowę.
- Po pierwsze chronione jest ryzyko osoby ubezpieczonej, która w razie utraty pracy może otrzymać świadczenie pokrywające wysokość zobowiązania kredytowego. Po drugie - chronione jest ryzyko banku, który ma w ten sposób zabezpieczone możliwości uzyskania należnej spłaty - twierdzi Karolina Karwatka.
Zanim jednak podpiszemy jakąkolwiek umowę warto się z nią dokładnie zapoznać. Ubezpieczenie od utraty pracy jest dobrowolne. To, czy podczas zaciągania kredytu zdecydujemy się na taki typ ochrony, zależy od nas samych. Warto jednak mieć na uwadze, że banki zazwyczaj premiują wybór ubezpieczenia korzystniejszymi warunkami finansowania np. obniżoną marżą lub prowizją z tytułu udzielonego kredytu.
Nic co dobre, nie trwa jednak w nieskończoność. W przypadku tego rodzaju ubezpieczeń liczba wypłacanych świadczeń w okresie utraty pracy jest ograniczona. Przez ten czas nasze zobowiązania względem banku przejmuje ubezpieczyciel. Jest to dobry moment na rozpoczęcie poszukiwania nowego źródła dochodów.