Tourage - wsparcie turystyki seniorów
PODKARPACKIE. W ostatni piątek w Urzędzie Marszałkowskim odbyły się warsztaty nt. turystyki seniorów. Zorganizowano je w ramach projektu Tourage – Wsparcie dla Turystyki Seniorów w Regionach Peryferyjnych, realizowanego w ramach współpracy międzyregionalnej Interreg IVC.
W seminarium uczestnoczyło około 50 osób. Fot. Izabela Fac
Podczas warsztatów dyskutowano m.in. o wzmocnieniu gospodarki poprzez rozwój turystyki dla osób starszych, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia.
Partnerem wiodącym realizowanego do 2014 r. projektu jest Rada Regionu Północna Karelia z Finlandii, a pozostałymi np. partnerzy z Węgier, Irlandii, Hiszpanii, czy Słowacji. Projekt jest odpowiedzią na trendy, jakie pojawiły się światowym popycie na usługi turystyczne, a wiążą się z przyrostem populacji ludzi starszych o dobrym zdrowiu i większej sile nabywczej. Konieczne jest przygotowanie dla nich ofert turystycznych, obiektów rozrywkowo-wypoczynkowym. Sektor turystyczny będzie musiał dopasować się ich oczekiwań i uwzględniać w swojej ofercie.
- To bardzo ważny, poszerzający się segment, coraz więcej osób, klientów i ofert – mówił Jarosław Reczek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
Wśród dobrych praktyk na terenie województwa wymienił Podkarpackie Centrum Nordic Walking w Myczkowcach, działalność Karpackiej Fundacji Turystyki Przyrodniczej, czy zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej, Arboretum w Bolestraszycach. Aktywną działalność prowadzi Klub seniora przy PTTK-u w Rzeszowie, podobnie starają się działać inne organizacje, m. in. 16 uniwersytetów trzeciego wieku. Duże znaczenie będzie miała oferta lecznicza (uzdrowiska, usługi medyczne, SPA) oraz turystyka aktywna (m. in. ekoturystyka, turystyka wiejska, historyczna, kulturowa, religijna, czy agroturystyka).
O aktywności turystycznej seniorów województwa podkarpackiego na podstawie wstępnych wyników badań mówił dr Krzysztof Szpara z Katedry Geografii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Badania przeprowadzone zostały latem i jesienią 2012 r. wśród seniorów przebywających na terenie województwa – mieszkańców regionu, objęły też seniorów z innych terenów polski oraz obcokrajowców (osoby mieszkające na stałe za granicą).
- Seniorzy województwa podkarpackiego są aktywni turystycznie i są ważnym segmentem ruchu turystycznego - mówił podczas warsztatów. – Wybór miejsca pobytu uzależniony jest między innymi od walorów przyrodniczych i kulturowych, bezpieczeństwa, jakości usług i możliwości dojazdu. Niewielkie znaczenie ma np. rękodzielnictwo danego terenu, taniec, czy zakupy. Zwracają oni uwagę natomiast na kulinaria, ekoprzyjazność miejsca pobytu. Dotyczy to zarówno emerytów, jak i pracujących.
W ciągu ostatnich lat wzrosło zapotrzebowanie na projekty, które uwzględniają zasady „projektowania uniwersalnego”, czyli projektowania dla wszystkich – młodych i starszych, zdrowych i niepełnosprawnych.
- Szczególnie takie podejście pojawia się w branżach związanych ze stylem życia i aktywnością ludzi – mówił Narcyz Piórecki, dyrektor Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach. - Przykładem takiego podejścia jest właśnie Arboretum, gdzie w 2007 r. powstał Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych zwany Ogrodem Sensualnym, czyli odbieranym za pomocą zmysłów.
Zgromadzono tu rośliny oddziałujące na wszystkie zmysły poznawcze człowieka i przystosowano do swobodnego, sprawnego i samodzielnego poruszania się przez osoby na wózkach inwalidzkich, z ograniczoną możliwością ruchową, starsze oraz inne osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku. Oprócz tego umożliwiono również – poprzez odpowiednie rozwiązania – kontakt z tonią jeziora i roślinnością wodną i przybrzeżną, powstała ścieżka edukacyjna na temat roślin i zwierząt środowiska wodnego. Obecnie uniwersalny ogród w Bolestraszycach należy do jednych z najlepiej przygotowanych tego typu obiektów nie tylko w Europie.
-W ciągu najbliższych 20 lat w sektorze turystycznym największy wzrost odnotuje turystyka alternatywna, w tym przyrodnicza, kulturowa, aktywna i edukacyjna – mówił Grzegorz Sitko z Fundacji Przyroda Karpat. – Obserwacje ptaków, czyli „birdwatching”, stanowią najszybciej rozwijającą się gałąź turystyki przyrodniczej. Należy też spodziewać się wzrostu podróży poza szczytem sezonu turystycznego, będzie więcej turystów 50+, poszukujących krajobrazów, dobrego klimatu, zabytków. W ten trend doskonale wpisują się Bieszczady, które posiadają atrakcyjność „dzikich” i słabo zagospodarowanych terenów, góry i piękne krajobrazy, bogatą historię i kulturę. Dlatego też oferta dla osób 50+ zawiera obserwacje dzikiej przyrody, fotografię przyrodniczą, fotosafari, obserwacje ptaków, ekoturystykę, turystykę przyrodniczą, która musi być zrównoważona, odpowiedzialna, aktywna, połączona z edukacją przyrodniczą.
Izabela Fac