Efekty projektu Platformy Startowe
RZESZÓW, JASIONKA.
Dziś (środa, 18 grudnia 2024 r.) w Inkubatorze technologicznym Aeropolis w Jasionce odbyła się prezentacja startupów, biorących udział w projekcie Platformy Startowe. Swoje pomysły przedstawiły 23 firmy. To na ogół rozwiązania informatyczne dla różnych branż. Jedna z firm ma też ofertę zastosowania sztucznej inteligencji dla mediów.
Podczas spotkania z mediami, członek zarządu województwa podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak przytoczyła wyniki badań, z których wynika, iż województwo podkarpackie jest czwartym regionem w Polsce pod względem liczny startupów. (po Warszawie, Wrocławiu i Lublinie), a także zajmuje szóste miejsce w rankingu województw, gdzie najlepiej prowadzić startup.
- Stajemy się doliną startupową, mamy warunki, by startupy wspierać – mówił Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jak mówił dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Seniuk, czasem przedsiębiorcy proponowali rozwiązania dalekie od rynku, ich przeżywalność była warunkowana realnością projektu. W jego opinii, spółka powinna najpierw trafiać w ręce ekspertów, np. w inkubatorze RARR, gdzie odbywa się praca z pomysłem, wstępne testy.
Z 11 tys. aplikacji, które trafiły do Platform Startowych w poprzedniej perspektywie, niecałe 2 tys. trafiło do inkubacji. Inkubacja 1,5 tys. spółek pozwoliła zrewalidować pomysły części z nich, któe trafiły do dofinansowania.
- I to są biznesy, które sprzedają – mówi Marcin Seniuk. - Ale to nie zadziąło się samo z siebie, pewna logika musiała dojrzeć.
Mariusz Bednarz, prezes RARR zwraca uwagę, że przedsiębiorcy chcą się rozwijać muszą zasięgać wiedzy od tych, którzy ją posiadają. I temu służą inicjatywy na rzecz startupów.
- Przykładem firmy, która się rozwinęła jest ML System – mówił Mariusz Bednarz. - Zaczynała w preinkubatorze RARR przy ul. Poznańskiej, potem była w inkubatorze w Jasionce, teraz jest spółką giełdową.