Obowiązki pracodawców zatrudniających cudzoziemców
PODKARPACKIE. Nowe przepisy obowiązują od 21 lipca.
Abolicja ma objąć cudzoziemców, którzy przebywają w na terenie Polski nieprzerwanie od 2007 roku, fot. Adam Cyło
Pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca spoza UE i posiada dla niego zezwolenie na pracę (lub jest zwolniony z obowiązku jego posiadania), będzie musiał sprawdzić czy posiada on ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce. Regulują to nowe przepisy, które zaczną obowiązywać 21 lipca.
Firmy zatrudniające cudzoziemca w momencie wejścia w życie ustawy będą miały 45 dni na uzupełnienie dokumentacji o kopię dokumentu pobytowego cudzoziemca. Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek przechowywania kopii dokumentu pobytowego przez cały okres zatrudnienia.
Obowiązek sprawdzania i przechowywania dokumentów pobytowych przez podmioty powierzające pracę cudzoziemcom dotyczy zarówno zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych (m.in. umowa o dzieło, umowa zlecenie). Zgodnie z przepisami, dokumentami uprawniającymi do pobytu w Polsce są: ważna wiza krajowa albo wiza Schengen, zezwolenie pobytowe. Nowe obowiązki nie dotyczą pracowników, którzy są obywatelami: Unii Europejskiej; Islandii, Lichtensteinu i Norwegii (państwa EOG); Szwajcarii oraz członków rodziny cudzoziemca.
Nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi grozi grzywną od 3 do 10 tysięcy złotych, wykluczeniem z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, pozbawieniem dostępu do środków europejskich, a nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat - informuje Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
Sankcje wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających w Polsce obywateli krajów trzecich, reguluje ustawa z dnia 15 czerwca 2012r. o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wdrażająca do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z dnia 18 czerwca 2009r. Ustawa wchodzi w życie 21 lipca br.
W pierwszym półroczu br. wojewoda podkarpacki wydał 235 zezwoleń na zatrudnienie cudzoziemców. Najczęściej pracodawcy powierzają pracę obywatelom Ukrainy (168 zezwoleń).
Szczegółowe informacje http://rzeszow.uw.gov.pl/obsluga-klienta/polityka-spoleczna/rynek-pracy/od-dnia-21-lipca-2012-r-wchodza-w-zycie-nowe-regulacje-prawne-dotyczace-podmiotow-zatrudniajacych-cudzoziemcow.html
ac