Aktywnie po 50-tce?
Doświadczeni życiowo i zawodowo pięćdziesięciolatkowie stają przed wyborem: ustąpić pola młodszym czy stawić czoła nowym zadaniom.
Fot. PARP
Obecnie w Polsce odsetek ludzi aktywnych zawodowo z grupy wiekowej 55-64 należy do najniższych w Europie i wynosi 34%[1]. Główną przyczyną jest nie do końca stabilny i korzystny system prawny w Polsce, który skłania do wcześniejszego wycofania się z rynku pracy. Negatywny wpływ mają również pejoratywne stereotypy zakorzenione zarówno w umysłach pracodawców jak i pracowników. Powodują one powstawanie nierówności społecznych oraz marginalizację osób 50+ z życia społecznego. Należy pamiętać, że kwalifikacje możemy podnosić w każdym wieku, zawsze możemy się nauczyć korzystania z najnowszych technologii, jednak w pewnym wieku posiadamy coś niezastąpionego: doświadczenie i wiedzę życiową zdobywaną przez lata. Pracodawcy niejednokrotnie zapominają o szeregu niezwykle cennych zalet, które posiadają starsi pracownicy, takich jak doświadczenie zawodowe, umiejętność dobrej oceny skutków, lojalność, motywacja, dyspozycyjność, odpowiedzialność, stabilność emocjonalna. Młodzi i starsi pracownicy powinni nauczyć się ze sobą współpracować, wykorzystując umiejętności, jakie posiada każda grupa – uzupełniając się nawzajem.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich pracowników, w celu utrzymania aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia, w kwietniu 2012 r. rozpoczęła się rekrutacja do udziału w usłudze szkoleniowo-doradczej w ramach projektu systemowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Aktywny Emeryt”. Projekt ma na celu doprowadzenie do wydłużenia aktywności zawodowe poprzez podniesienie świadomości i wiedzy w zakresie korzyści płynących z pozostawania aktywnym zawodowo na rynku pracy. W ramach usługi przeszkolonych zostanie 1250 pracowników małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w wieku okołoemerytalnym, którzy ukończyli co najmniej 50 lat. Projekt realizowany będzie w trzech województwach: małopolskim, śląskim oraz podkarpackim i potrwa do grudnia 2013 roku. Zostaną zrealizowane szkolenia obejmujące m.in. następujące zagadnienia:
- praca zespołowa,
- planowanie i organizacja,
- umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków zewnętrznych,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- zakładanie działalności gospodarczej (podstawy prawne działalności gospodarczej, rejestrowanie firmy, podatki
i ubezpieczenia w ramach własnej działalności gospodarczej, źródła informacji o możliwościach wsparcia).
Szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie www.50plus.parp.gov.pl.