Skazani będą porządkować Rzeszów
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz płk Jacek Kitliński, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie podpisali porozumienie, na mocy którego skazani osadzeni w Zakładzie Karnym w Rzeszowie będą zatrudniani przy pracach porządkowych na terenie jednostek należących do miasta.
Zakład Karny Rzeszow-Załęże, fot. Maciej Słysz
Obecnie skazani (ok. 60 osób) z Zakładu Karnego w Rzeszowie są zatrudniani w 13 instytucjach na terenie miasta, między innymi w Domu Pomocy Społecznej i na Stadionie Miejskim. Teraz ta liczba zwiększy się.
- Będą porządkować ulice, skwery, place i tereny leśne, a zimą będą zatrudniani do odśnieżania ulic i chodników – mówi Katarzyna Pawlak z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. - Umowa przewiduje również wykonywanie prac remontowych i konserwacyjnych w nieruchomościach należących do miasta.
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie nadzoruje i koordynuje pracę wszystkich jednostek penitencjarnych w województwie. W ramach wspólnie określonych potrzeb ma więc możliwość przeniesienia skazanych mogących podjąć pracę z innych regionów, gdzie szanse na zatrudnienie są mniejsze.
- Szersze zatrudnianie skazanych nie będzie miało negatywnego wpływu na rynek pracy w Rzeszowie - zapewnia kpt. Jarosław Wójtowicz, oficer prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie. - Jak pokazują doświadczenia z innych miast pracujący skazani wciąż stanowią jedynie ułamek wszystkich zatrudnionych. Prace przez nich wykonywane w większości nie wymagają specjalnych kwalifikacji i nie należą do popularnych na rynku pracy.
Dla Służby Więziennej praca pozostaje jednym z najważniejszych środków resocjalizacji.
- Pozwala uczyć odpowiedzialności i sumienności – dodaje kpt. Jarosław Wójtowicz. - Daje szanse na zdobycie dodatkowych umiejętności i ponowny start w społeczeństwie po odbyciu kary.
Prezydent Tadeusz Ferenc zapowiedział, że osadzeni będą wynagradzani, jeśli będą wykonywać pracę wymagającą kwalifikacji.
ac