Zmiany w przepisach dot. pracy kobiet w ciąży i karmiących piersią
Prezydent podpisał ustawę z 22. czerwca 2016 r. która zakłada zmiany w art. 176 KP. w przepisach dotyczących zatrudnienia i pracy.
Fot. Piuxabay/CC0
Do tej pory obowiązujące przepisy wskazywały, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia, a wykaz tych prac określa rozporządzenie Rady Ministrów. UE jednak zdecydowała, że ten przepis jest niezgodny z prawem, ponieważ dotyczy ogółu kobiet, a nie tylko kobiet w ciąży i karmiących. Według urzędników UE, narusza on zasadę równouprawnienia płci, w szczególności w kwestii dostępu do zatrudnienia. Rozporządzenie wykonawcze do tego przepisu zawiera wykaz prac, w których nie mogą brać udziału wszystkie kobiety, nie tylko te w ciąży i karmiące. Dyktowane jest to tym, że kobiety z natury mają mniejsze organizmy i wydolność od mężczyzn, niezbędną do wykonywania niektórych prac.
Co się zmieni?
Nowelizacja tej ustawy zawęża jednak dotychczas obowiązujące zasady tylko do kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Po wejściu w życie przepisów, tylko ta grupa kobiet nie będzie mogła wykonywać trudnych, uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia prac, a także takich, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i karmienia. W art. 176 § 2 KP zawarto upoważnienie ustawowe dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia określającego wykaz prac jakich nie będą mogły wykonywać kobiety ciężarne i karmiące piersią. W szczególności dotyczy to zadań związanych z przenoszeniem ciężarów oraz szkodliwymi warunkami środowiska pracy. Aby stworzyć taki zakres prac, należy posiadać aktualną wiedzę na temat wpływu różnych czynników środowiska pracy na rozwój i życie płodu. Dotychczasowe przepisy będą obowiązywać do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych, jednak nie dłużej niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy, który wchodzi w życie w dniu 3 sierpnia 2016 r. Dodatkowo, zmienione przepisy będą obligowały pracodawców do przeniesienia kobiety w ciąży lub karmiącej do innej pracy, jeśli obecnie zatrudniona jest w warunkach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Jeżeli nie będzie to możliwe, pracodawca powinien zwolnić kobietę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Hanna Prusik, Aplikant Radcowski w Impel Business Solutions