Metoda kasowa na nowych zasadach już od stycznia 2025 roku – o tych zmianach warto wiedzieć
Od 1 stycznia 2025 roku w polskim systemie podatkowym wprowadzona zostanie możliwość stosowania metody kasowej przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. To innowacyjne rozwiązanie może przynieść wiele korzyści, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy zasady tej metody, warunki, jakie trzeba spełnić oraz potencjalne zalety i ograniczenia związane z jej stosowaniem.
Fot. materiały prasowe
Co to jest metoda kasowa w PIT?
Metoda kasowa oznacza rozliczanie przychodów i kosztów dopiero w momencie faktycznego dokonania/otrzymania zapłaty za towar/usługę. W wielu przypadkach – w przeciwieństwie do metody memoriałowej – pozwala zatem rozliczyć należny podatek dopiero po otrzymaniu płatności. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem nie wtedy, kiedy ma miejsce sprzedaż, ale faktyczna zapłata.
Wybór metody kasowej jest opcjonalny, ale po jego dokonaniu wymagane jest stosowanie jej przez cały rok podatkowy. Zmiana systemu na inny jest możliwa dopiero po zawiadomieniu urzędu skarbowego. Co istotne, jeśli zapłata za towar lub usługę nie zostanie otrzymana w ciągu 2 lat od daty wystawienia faktury, przychód musi zostać rozpoznany przez podatnika.
Kto może skorzystać z metody kasowej po zmianach zasad w 2025 roku?
Metoda kasowa będzie dostępna dla przedsiębiorców prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, którzy będą opłacać podatek dochodowy według skali podatkowej, IP BOX, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warto pamiętać, że samodzielność działalności nie oznacza, że prawo do kasowego PIT mają tylko firmy niezatrudniające pracowników. Przez to pojęcie należy rozumieć wykluczenie z możliwości starania się o ten instrument podmiotów prowadzących działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.
Aby skorzystać z metody kasowej, konieczne jest łączne spełnienie trzech warunków.
-
Przychody z działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym nie przekraczają 1 miliona złotych.
-
Przedsiębiorca nie prowadzi ksiąg rachunkowych.
-
Przedsiębiorca złożył oświadczenie o wyborze metody kasowej w terminie do 20 lutego roku podatkowego lub do 20. dnia miesiąca po rozpoczęciu działalności (albo do końca roku podatkowego w przypadku rozpoczęcia działalności w grudniu).
Oczywiście podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z metody kasowej bez konieczności spełnienia wymogu dotyczącego limitu przychodów w poprzednim roku. Więcej informacji o regulacjach istotnych dla przedsiębiorców znajdziesz w serwisie Firmove.pl.
Jakie transakcje obejmuje metoda kasowa?
Metoda kasowa dotyczy wyłącznie transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), udokumentowanych fakturami wystawionymi zgodnie z przepisami VAT. Nie obejmuje natomiast:
-
przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
-
transakcji z konsumentami,
-
kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników czy umów cywilnoprawnych.
Zalety metody kasowej
Stosowanie metody kasowej pozwala na lepszą synchronizację podatków z przepływami finansowymi, ponieważ podatek dochodowy jest naliczany dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty. Eliminuje to ryzyko konieczności zapłaty podatku od nieotrzymanych należności. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje większą płynność finansową, co pozwala lepiej zarządzać środkami i unikać problemów wynikających z długoterminowych zaległości kontrahentów.
Dodatkowo metoda kasowa może uprościć administrację, gdyż przejście z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR) jest szczególnie korzystne dla mniejszych firm.
Artykuł partnera
.