Firma Rose zajmie się remontem dworu w Sielcu
GMINA IWIERZYCE. Firma ze Strzyżowa wygrała oba przetargi na realizację II etapów prac. Zrealizuje je za 1 790 000 zł.
Fot. gmina Iwierzyce
Było to już trzecie podejście pod realizację tej inwestycji. W pierwszym ceny ofert były za drogie. Na drugie nie skusił się jednak już żaden wykonawca. Zmieniło się to w kolejnym przetargu, a raczej właśnie przetargach (dotyczyły różnego zakresu prac).
Przypomnijmy, w ramach I etapu w dworze w Sielcu przeprowadzone mają zostać roboty polegające m.in. na wymianie stropu, wykonaniu sufitu, przebudowie ścian wewnętrznych budynku celem utworzenia toalety przystosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianie instalacji wewnętrznych, szpachlowaniu i malowaniu ścian i sufitów, wymianie posadzek i drzwi, izolacji fundamentów wraz z wykonaniem odboju i odwodnienie budynku.
Etap II, to już wszystkie prace instalacyjne i wykończeniowe.
Całość prac miałaby potrwać 9 miesięcy.
Dwór usytuowany po lewej stronie drogi w kierunku Iwierzyc wzniesiony został w 1842 r. dla Franciszka Ksawerego Preka, poety i malarza, autora zbioru pamiętników zatytułowanych „Czasy i ludzie”. Prek mieszkał we dworze do śmierci w 1862 r. Po nim właścicielami Sielca byli kolejno: Weeber, Nowińscy, Mielczarowie. Ostatnią właścicielką była Janina Tałasiewicz. Rozbudowany przed II wojną światową został spalony w 1940 r. - po wojnie był odrestaurowany i przeznaczony na spółdzielnię i na szkołę.
Zespół dworski położony jest w południowej części wsi, wśród zabudowy wiejskiej, po wschodniej stronie lokalnej drogi relacji Sędziszów Małopolski - Iwierzyce.
Dwór ulokowany na ziemnej platformie będącej reliktem fortyfikacji bastejowych z XVII w., prostokątny rzut pierwotnego dworu i późniejszej dobudówki tworzą literę „L”, zasadnicza część o dwu traktach podłużnych, z sienią pośrodku. Główna bryła prostopadłościenna, parterowa, symetryczna, częściowo podpiwniczona, przekryta czterospadowym dachem polskim łamanym, urozmaicona gankiem od wschodu i czterokolumnowym portykiem od zachodu z zadaszeniami dwuspadowymi. Nad parterową, prostopadłościenną dobudówką założono dach wielospadowy.
Fot.