Będzie kolejny etap zagospodarowania zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl
PRZEMYŚL. Całą inwestycję koordynuje Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.
Fot. Visit Przemyśl (Grzegorz Karnas)
I ten etap ma być realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Termin składania ofert mija 31 maja. Program funkcjonalno-użytkowy jest już gotowy. Opracowało go konsorcjum firm SolisArt i Stradom z Krakowa.
Kolejny etap prac ma charakter kontynuacyjny i dotyczy kilku obiektów zespołu Twierdzy Przemyśl: Fortu XI Duńkowiczki, Fortu VIII Łętowania, Fortu I Salis Soglio, Fortu III Łuczyce, Fortu XVI Zniesienie (wraz zagospodarowaniem terenu wokół Krzyża Zawierzenia).
Cały projekt rozpoczął się w ubiegłym roku. Wówczas kontrakt na część prac zdobyła firma „Piotrowski” z Piwody.
Ze szczegółami wstępnie planowanych prac w poszczególnych fortach można się zapoznać w programie funkcjonalno-użytkowym w dokumentacji przetargowej Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
Kolejny etap prac miałby potrwać 24 miesiące.
Celem strategicznym projektu jest podniesienie standardów turystyki kulturowej na terenach Gmin Ziemi Przemyskiej, zrzeszonych w Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, Pomnika Historii RP a w tym: zabytkowych reliktów fortyfikacji, pola bitwy i cmentarzy wojennych o wyjątkowym i uniwersalnym znaczeniu dla historii powszechnej i historii Polski - jako etap przygotowawczy implementacji Twierdzy Przemyśl do transgranicznego wpisu seryjnego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.