Kończą się prace remontowo-konserwatorskie zabytkowej świetlicy z Opaki
POWIAT LUBACZOWSKI. Budynek został wzniesiony ok. 1930 r. Przedsięwzięcie było dofinansowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, samorząd wojewódzki, powiat lubaczowski oraz Muzeum Kresów.
Coraz bardziej przybliża się moment zakończenia kompleksowego odnowienia zabytkowego budynku świetlicy. Do wykonania pozostały jeszcze piece wewnątrz budynku.
W trakcie kilku sezonów konserwatorskich przywrócono bryłę budynku, a następnie skupiono się na odnowieniu stolarki okiennej i drzwiowej oraz na wykonaniu wewnątrz tynków i położeniu podłóg. W bieżącym roku świetlica otrzymała zewnętrzny wystrój - wapienną pobiałkę ścian oraz deskowanie ganku.
Zadanie to realizował we wrześniu i październiku Edwin Andrzej Wilbik konserwator zabytków drewnianych, uznany w kraju znawca i praktyk w zakresie badań i ochrony architektury drewnianej, związany z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i Skansenem Mazowiecko-Podlaskim w Ciechanowcu.
Prace polegały w pierwszym etapie na przygotowaniu ścian do malowania. Zostały one mechaniczne oczyszczone przy pomocy specjalnych satyniarek. Następnie zostało wykonane frezowanie szczelin pomiędzy brusami w celu ich wyrównania. To pozwoliło na rozpoczęcie żmudnego procesu spoinowania elewacji impregnowanymi pakułami lnianymi oraz zaprawą glinianą. Wykorzystano do tego celu lokalną glinę z pokładów w Baszni Dolnej.
Po dokonaniu uszczelniania ścian można było przystąpić do właściwego bielenia. Naniesiono dwie warstwy specjalnej pobiały wapiennej przygotowanej przez firmę Minerały Polskie.
W końcowej fazie prac zajęto się wykończeniem ganku. Uzupełniono balustradę w dolnej części oraz ozdobną falbankę deskową obiegająca górną część ganku między słupkami. Wykonano również okapnik z desek sosnowych, osadzony na podwalinach dębowych przy dłuższych elewacjach.
Wykonanie tych prac nadało budynkowi ostateczny wyraz estetyczny, który nawiązuje do czasów jego budowy. Świetlica – dosłownie i w przenośni – odzyskała swój pierwotny blask. Charakterystyczna biel elewacji i naturalny kolor drewnianego ganku przybliża klimat dawnych czasów, w których drewniane budownictwo mieszkalne z typowymi bielonymi ścianami dominowało w rodzimym krajobrazie kulturowym.
Fot. i tekst za Muzeum Kresów (Janusz Mazur)
.