Dubiecko nie rezygnuje z renowacji i przebudowy spichlerza w Wybrzeżu
DUBIECKO. Po fiasku poprzedniego przetargu na wykonanie całości inwestycji, teraz postanowiono jednak podzielić zakres prac na etapy.
Fot. KZ
Ogłaszając wcześniejszy przetarg gmina liczyła się z wydatkiem blisko 1,5 mln zł. Niestety, jedyny oferent zaproponował wówczas cenę o niemal 700 tys. zł wyższą niż przyjęty limit. Przetarg unieważniono.
Teraz ogłoszono kolejne postępowanie, ale tylko na część planowanych prac. Skupiono się na wykonaniu „renowacji wątku ceglanego oraz elementów i detali kamiennych elewacji zewnętrznej budynku”. Miałoby to zająć wyłonionemu wykonawcy dwa miesiące. Na całą resztę przyjdzie czas później.
Przypomnijmy, gmina dysponuje już dokumentacją projektową przebudowy i adaptacji obiektu, a także zagospodarowania jego otoczenia.
Program użytkowy przebudowanego spichlerza obejmuje stworzenie: na parterze budynku funkcji gastronomicznej z zapleczem kuchennym; na I piętrze przestrzeni o charakterze kultury (m.in. sala ekspozycyjna), na zajęcia w ramach koła gospodyń, świetlicy środowiskowej, a także zaplecza technicznego i socjalnego dla personelu; na poddaszu powstać mają cztery pokoje agroturystyczne z łazienkami oraz pokój wielofunkcyjny.
Przy południowej ścianie spichlerza powstanie także szyb windowy o lekkiej, szklanej konstrukcji. Całkowita powierzchnia użytkowa przebudowanego spichlerza wyniesie 424,10 m2.
Wokół wyremontowanego spichlerza powstanie sieć alejek spacerowych, parking, oświetlenie terenu.
Spichlerz stanowi część zespołu dworsko-parkowego, którego historia sięga co najmniej XVI w. On sam został wybudowany w II połowie XIX w. Na początku XX w. obiekt uległ znacznemu zniszczeniu - prawdopodobnie w wyniku działań podczas I wojny światowej, kiedy to spalony został również dwór. Spichlerz został jednak wyremontowany. Zachowany budynek spichlerza jest jednym z najciekawszych na tym terenie. „W opracowaniu jego elewacji zastosowano neogotyckie elementy wystroju, w łączeniach drewnianych konstrukcji użyto drewnianych kołków nie używając już wówczas dostępnych gwoździ. Wnętrze podzielone drewnianymi stropami na trzy kondygnacje, stanowi typowe rozwiązanie dla spichlerzy z okresu przełomu XIX i XX w.” (za dokumentacją projektową).
Inwestycja będzie dofinansowana w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” (trzeci nabór wniosków).