W Sanoku powstanie Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych
POWIAT SANOCKI. Będzie się mieścić na działce stanowiącej własność powiatu sanockiego, będącej w użytkowaniu SPZOZ w Sanoku i przekazanej krakowskiej spółce G.V.M. Carint.
Pawilon o powierzchni około 2200 m2 będzie połączony z oddziałem zakaźnym, pulmonologicznym i budynkiem głównym sanockiego szpitala. Powstanie też duży, ogólnodostępny parking dla pacjentów. Koszt inwestycji przekroczyć ma 30 mln zł.
Umowę podpisano 27 kwietnia.
-Mam nadzieję, że pierwsza łopata zostanie wbita jeszcze w tym roku, aby za 2-3 lata Centrum mogło świadczyć usługi na najwyższym poziomie. - mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki.
Spółka G.V.M. Carint prowadzi działalność w Sanoku od 14 lat. Udziela bezpłatnych świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
-Utworzenie ośrodka kardiologicznego w Sanoku było słuszną i ważną decyzją - zaznacza Sebastian Kawalec, prezes krakowskiej firmy. - Przez 14 lat wyleczyliśmy ponad 7600 pacjentów z zespołem wieńcowym, a rocznie z naszej pomocy korzysta ponad 1600 osób. Świadczymy głównie procedury zabiegowe, w większości ratujące życie w stanach nagłych. Stanowimy element systemu ratownictwa medycznego, co oznacza, że duża część pacjentów trafia do nas bezpośrednio z karetek. Ściśle współpracujemy ze szpitalem w Sanoku, uzupełniamy się w zakresie profili leczenia. W nowym budynku planujemy otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego, która będzie też funkcjonować na rzecz szpitala.
Od 2009 r., czyli od momentu powstania ośrodka kardiologicznego w Sanoku, placówka bardzo się rozwinęła, znacząco poszerzając swoją ofertę.
- Nie jest to już tylko leczenie zawałów serca, koronarografia i angioplastyka wieńcowa, ale bardzo rozwinięty program elektroterapii serca - tłumaczy prezes Kawalec. - Wszczepiamy stymulatory serca, kardiowertery, wykonujemy ablacje zaburzeń rytmu serca. Jako jeden z nielicznych ośrodków na Podkarpaciu, wykonujemy kompleksowe i zaawansowane leczenie wad strukturalnych serca, czyli przezskórne zamykanie ubytków PFO. Na bieżąco współpracujemy z sanockim SOR-em, kardiologią zachowawczą i neurologią, pełnimy 24-godzinny dyżur zawałowy, co zapewnia stały dostęp pacjentom do opieki medycznej.