Jak może wyglądać nowe osiedle w Krośnie? Rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami
KROSNO. Wstępna koncepcja już jest. Konkurs na jej stworzenie wygrał zespół architektów trzech łódzkich pracowni: „AMP Architekt”, „Lumioo” oraz „Projekt Officyna Pracownia Architektury”.\n
Fot. krosno.pl
Spotkania informacyjno-konsultacyjne mają dotyczyć zagospodarowania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Polnej w Krośnie. Miasto i architekci zaprezentują dwa warianty opracowanej wstępnej koncepcji. Pierwsze spotkania odbędą się w Urzędzie Miasta 15 i 17 listopada. Początek o godz. 16.00.
Wnioski ze spotkań mają zostać wykorzystane do stworzenia kompletnej koncepcji przyszłego osiedla. W oparciu o nią powstanie w przyszłości także nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu miasta.
Przypomnijmy, konkurs był realizowany w ramach projektu „Krosno - opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020”, współfinansowanego w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020) oraz w 15 proc. z budżetu państwa.
Sam konkurs został rozstrzygnięty na początku października. O zwycięstwo walczyło kilka pracowni projektowych z Krosna, Gliwic i Łodzi (zespół trzech pracowni). Ostatecznie komisja konkursowa wybrała propozycję przedstawioną przez łódzkich architektów. Ich projekt zdobył łącznie 78,83 punkty. Z projektem gliwickiej pracowni zwyciężył właściwie o włos (78,33 punkty).
Kryteria, według których były oceniane prace konkursowe, to m.in.: atrakcyjność i realność proponowanych rozwiązań urbanistycznych (w tym kompozycja założenia przestrzennego, rozwiązania funkcjonalne w skali urbanistycznej i architektonicznej, funkcjonalność i czytelność przyjętych rozwiązań komunikacyjnych oraz jakość relacji przestrzennych i funkcjonalnych z sąsiadującymi terenami). Poza tym oceniana była ekonomika proponowanych rozwiązań oraz uwzględnienie rozwiązań proekologicznych i oszczędności energii.
Na przyszłym osiedlu ma się znajdować 2500-3000 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni (średnia powierzchnia 55 m2). Maksymalna powierzchnia terenu przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną wynieść ma 25 ha, zaś powierzchnia wielofunkcyjnych terenów zielonych to minimum 5 ha (w tym tereny rekreacyjno-sportowe). Część terenu może być przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w zwartej formie. Nie zabraknie także placówek oświatowych (żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa), a także te usługowych i komercyjnych. Do tego oczywiście układ komunikacyjny z parkingami.
Planowana przez miasto docelowa inwestycja będzie ogromnym przedsięwzięciem. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu „maksymalny planowany łączny koszt realizacji inwestycji (…) nie powinien przekroczyć kwoty 886 290 000 zł brutto”.