W Sokołowie powstał kryty basen
SOKOŁÓW MŁP. Zakończyła się budowa krytego basenu w Sokołowie Małopolskim, koło Rzeszowa. wykonawcą była Skanska.
Projekt “Poprawa bazy sportów pływackich w gminie Sokołów Małopolski – budowa basenu krytego w Sokołowie Małopolskim i docieplenie budynku TG Sokół” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość projektu: 16,2 mln zł, kwota dofinansowania to 3 mln zł.
- Projekty przygotowane przez burmistrza Andrzeja Ożoga i pracowników Urzędu Gminy w Sokołowie są bardzo dobre, dlatego bez problemu mogliśmy przyznać dofinansowanie na ich realizację ze środków unijnych – mówił wicemarszałek województwa Zygmunt Cholewiński, równocześnie deklarując chęć dalszej owocnej współpracy.
Sokołowski obiekt, o wymiarach 78,97 m x 43,19 m x 10 m, posiada dwa baseny: sportowy i rekreacyjny oraz brodzik dla dzieci, o 25 m kw. powierzchni lustra wody z wanną z hydromasażem. Wymiary basenu sportowego są standardowe i wynoszą 25 m x 12,5 m. Basen rekreacyjny posiada nieregularny kształt i 143 m kw. powierzchni lustra wody. Jest połączony z 62-metrową zewnętrzną zjeżdżalnią.
Ponadto, został wyposażony w liczne atrakcje wodne: gejzer, szeroki i wąski masaż karku oraz masaż ścienny. Brodzik dla dzieci posiada grzybek i parasol wodny. W hali basenowej znajduje się widownia z 106 miejscami siedzącymi. W obiekcie jest również sklepik, bufet z salką konsumpcyjną, gabinety odnowy biologicznej i sauna sucha.
Budynek basenowy został posadowiony na żelbetowych ławach i stopach fundamentowych. Ściany zewnętrzne zostały wybudowane z pustaków i wzmocnione rdzeniami żelbetowymi. Na hali basenowej powstał stropodach z zastosowaniem konstrukcji z drewna klejonego i poszycia dachu z płyt panelowych dachowych z wypełnieniem poliuretanowym. Natomiast nad częścią szatniowo – sanitarną powstał stropodach wsparty na konstrukcji żelbetowej i stalowej, również z poszyciem z płyt panelowych dachowych z wypełnieniem poliuretanowym. Pokrycie wierzchnie dachu na całym obiekcie wykonaliśmy z płaskiej blachy stalowej, powlekanej.
- Najciekawszym elementem wybudowanego przez nas obiektu są niecki basenów wykonane ze stali nierdzewnej – mówi Piotr Kozłowicz, menedżer projektu z firmy Skanska. - Technologia ta jest rozwiązaniem nowatorskim w regionie, gdyż zdecydowana większość tego typu obiektów posiada niecki basenowe wykończone glazurą. Stalowa niecka basenowa jest odporna na ewentualne tąpnięcia i ruchy ziemi oraz skurcze i pęknięcia betonu stanowiącego część jej konstrukcji. Dodatkowymi zaletami tego rozwiązania jest minimalizacja niebezpieczeństwa skaleczenia się, wolniejsze osadzanie się zanieczyszczeń na ścianach i dnie niecki oraz łatwiejsze utrzymanie czystości.
ac