Umowa na budowę kotła na biomasę w sanockiej ciepłowni podpisana
SANOK. W poniedziałek podpisana została umowa między Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Sanoku i Instal Warszawa S.A. Za 18 miesięcy powstanie kocioł na biomasę o mocy nominalnej 7 MW.
Obecnie w sanockiej ciepłowni Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach wodnych węglowych, które dostarczane jest do sieci cieplnej SPGK. Produkcja ciepła w kotle na biomasę zastąpi część produkcji ciepła w kotłach na węgiel kamienny i będzie stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury.
Kocioł wraz z infrastrukturą towarzyszącą zostanie zlokalizowany na terenie istniejącej ciepłowni przy ul. Kiczury w Sanoku.
Całkowity koszt inwestycji to 33,38 mln brutto (27,14 mln zł netto) przy czym połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to pożyczka na 15 lat. Finansowanie zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.
W ramach inwestycji powstaną m.in.
- kocioł na biomasę o mocy 7 MW i sprawności min. 88% wraz z urządzeniami i instalacjami około kotłowymi - w tym transportu biomasy oraz odprowadzenia żużla i popiołu,
- budynek magazynu dobowego, plac składowy i manewrowy oraz drogi wewnętrzne i przekładki sieci,
- instalacja oczyszczania spalin z elektrofiltrem, kominem i kontenerami na popiół,
- system sterowania i wizualizacji procesu oraz pomiaru ciepła,
- układ odgazowania, kondycjonowania i magazynowania wody uzupełniającej wraz z systemem sterowania, pomiarami i wizualizacją procesu,
- wyposażenie ładowarki w wagę hydrauliczną,
- wyremontowane zostanie pomieszczenie i elewacje segmentu budynku przewidzianego dla kotła na biomasę.
Kocioł będzie podstawowym źródłem do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Wariant ten został wybrany jako najlepszy z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł na biomasę będzie pracował automatycznie z mocą dostosowaną do bieżących potrzeb sieci ciepłowniczej. Praca z różną mocą w ciągu roku wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim, konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym oraz przyjętego wariantu modernizacji systemu ciepłowniczego.
- W związku ze spalaniem węgla sanocka ciepłownia umarza uprawnienia do emisji CO2 o wartości kilku milionów złotych rocznie. Nowa instalacja w założeniu ma wyeliminować spalanie ponad połowy obecnie zużywanego węgla, a zatem koszty emisji CO2 zostaną zredukowane proporcjonalnie. Dążenie do ograniczenia emisji, poprawy jakości powietrza i tym samym zrównoważony rozwój systemu ciepłowniczego to nasz szczególny cel - mówi Krzysztof Jarosz, prezes SPGK sp. z o.o.
- Zastosowanie biomasy w instalacji ciepłowniczej pozwala na relatywnie szybkie wdrożenie „czystego” i odnawialnego źródła energii w systemie ciepłowniczym, jesteśmy dumni z faktu, iż budowa kotła na biomasę którą rozpoczniemy właśnie w Sanoku zasili nasz katalog realizacji jako kolejny proekologiczny projekt – mówi Andrzej Grygo, prezes Instalu Warszawa S.A.
Kotłownia przy ul Kiczury posiada zgromadzony zapas węgla na zbliżające się miesiące. Dzięki podpisanej umowie w przyszłorocznym sezonie zostanie wykorzystana niskoemisyjna biomasa, co umożliwi dostawę ekologicznego i korzystnego finansowo ciepła, którego beneficjentem będą mieszkańcy miasta Sanoka.
Podpisanie umowy odbyło się w poniedziałek (29 sierpnia 2022 r.) w sali herbowej Urzędu Miasta Sanoka. Ze strony SPGK Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej reprezentowali Krzysztof Jarosz i Elżbieta Drwięga, a Instal Warszawa – prezes Andrzej Grygo. Obecni byli burmistrz Tomasz Matuszewski i wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.