Kolejny etap prac w ruinach klasztoru Karmelitów w Zagórzu jednak nie tak szybko
ZAGÓRZ. Co prawda do przetargu stanęło czterech wykonawców, jednak władze gminy zdecydowały się unieważnić postępowanie.
Jedna z ofert cenowo mieściła się nawet w przyjętym przez gminę limicie kosztów (250 tys. zł), inna zaś przekraczała go zaledwie o kilka tysięcy złotych, ale na etapie ocen okazało się, że obie muszą zostać odrzucone. Następna w kolejności oferta wyceniona już została blisko 25 tys. zł powyżej limitu, a ta najdroższa aż na ok. 490 tys. zł. Władze gminy postanowiły więc przetarg powtórzyć.
Zakres zamówienia obejmować ma m.in.: „konserwację (wzmocnienie) i zabezpieczenie przed degradacją atmosferyczną powierzchni murów wewnętrznych i z trzech stron zewnętrznych (bez ściany znajdującej się w nawie głównej kościoła) wraz z koroną. (…) zadaszenie wieży: odtworzenie - budowa dachu pulpitowego z drewna, wykonanie deskowania pełnego, pokrycie połaci dachu blachą ocynkowaną, wykonanie obróbek z blachy ocynkowanej”.
Na realizację kolejnego etapu prac konserwatorskich w ruinach klasztoru gmina zdobyła dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa narodowego i Sportu.
Przypomnijmy, prace przy ruinach klasztoru trwają już od kilku lat. Odbywają się etapowo. Docelowo gmina chce utworzyć tam (w odbudowanym i rozbudowanym budynku dawnego Foresterium) centrum kultury. Powstaną w nim pracownie artystyczne, sale ekspozycyjno-konferencyjne przystosowane do realizacji wystaw multimedialnych, punkt informacji turystycznej i miejsca do promocji produktów regionalnych oraz zaplecze gastronomiczne z restauracją. Zrekonstruowana zostanie także zabytkowa klasztorna studnia.
Klasztor w typie warownym został wybudowany w latach 1700-1730. W 1822 roku spalił się, od tego czasu pozostaje w ruinie, podlega ochronie konserwatorskiej. Gmina Zagórz przejęła obiekt w 2000 r.
.