Odwołanie do KIO odrzucone. Wkrótce podpisanie umowy na projekt i budowę tunelu w Łańcucie
POWIAT ŁAŃCUCKI. Powinno to nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Umowę podpiszą samorząd województwa, PKP PLK i firma Intop Tarnobrzeg.
ot. PKP PLK
Krajowa Izba Odwoławcza w ubiegłym tygodniu rozpatrzyła negatywnie odwołanie jednej z firm od rozstrzygnięcia przetargu przeprowadzonego przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Nie ma już przeszkód, by podpisać trójstronną umowę z firmą Intop Tarnobrzeg, która złożyła najkorzystniejszą ofertę wybudowania tunelu pod przejazdem kolejowym w Łańcucie za kwotę 31 961 919 zł.
Postępowanie odbywało się w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja będzie realizowana w ramach zadania „Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 Naklik - Leżajsk - Szklary wraz z budową wiaduktu kolejowego w/c linii kolejowej nr 91 Kraków Główny - Medyka oraz budową/przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych w m. Łańcut”.
Samorząd województwa zabezpieczył środki na realizację tej inwestycji już w połowie lutego. Zakończenie robót budowlanych w pierwszym etapie (część kolejowa) zostało zaplanowane na 15 grudnia 2022 r., natomiast dla drugiego etapu (część drogowa) do 31 marca 2023 r.
Mieszkańcy Łańcuta, a zwłaszcza mieszkańcy Dzielnicy Podzwierzyniec, od lat oczekują na bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 z Łańcuta do Leżajska z linią kolejową nr 91 Kraków Główny - Medyka. Wybudowanie tunelu pod torami rozwiąże ogromne problemy komunikacyjne, z ciągle zakorkowaną drogą wojewódzką nr 877.
Na wsparcie realizacji zadania, Zarząd i Rada powiatu łańcuckiego przeznaczyli kwotę 0,5 mln zł. Dorzuci się również samorząd Łańcuta a także kilka gmin: Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Rakszawa i Żołynia.