W wieku 85 lat zmarł Edward Brzostowski
DĘBICA. Dla wielu dębiczan, a i mieszkańców Podkarpacia starszego pokolenia - niemal człowiek legenda, chociaż miał także krytyków.
Edward Brzostowski. Fot. Archiwum SLD
Edward Brzostowski urodził się w Straszęcinie 1 stycznia 1935 r.
Wieloletni dyrektor generalny Kombinatu Rolno-Spożywczego Igloopol, a następnie prezes Igloopol Spółki Akcyjnej. Za jego czasów dosżło do przekształcenie chłodni zatrudniającej 220 osób w spółkę akcyjną Igloopol zatrudniającą w 1989 r. 34 tys. osób w 120 zakładach na terenie całego kraju i za granicą (np. supermarket w Moskwie). Sponsorował sport i kulturę. Był twórcą Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie. Dzięki niemu powstało 49 klubów sportowych, w tym I-ligowa drużyna piłki nożnej oraz I-ligowa drużyna boksu. W 1990 roku musiał odejść z firmy, którą tworzył. Kombinat został zlikwidowany, co on sam uważał za „złodziejstwo” i marnotrawstwo, o czym wielokrotnie mówił.
Był m.in.: burmistrzem Dębicy w latach 2002-2006, posłem na Sejm w latach 2001-2002; pełnomocnikiem rządu ds. regionalnej polityki, wiceministrem w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1983-1988, wiceprzewodniczącym i radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, a także prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a następnie w Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Po transformacji także zajmował się biznesem, od 1990 r. z jako współwłaściciel i prezes przedsiębiorstwo wielobranżowego „Dexpol” w Dębicy .
Odznaczony mi.in.: Orderem Sztandaru I Klasy; Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi; Medalami za Obronność; Medalami i Odznaczeniami „Zasłużony dla Pożarnictwa"; Złotą Odznaką Ministra Kultury. Został zasłużonym dla miasta Dębicy w 2007 r. i jako jedyny otrzymał Berło Dębickie 11 listopada 2010 r.
W Dębicy z jego inicjatywy wybudowano Dom Kultury, krytą pływalnię wraz lodowiskiem, obiektami sportowymi, szkołami, przedszkolami i własnym Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich im. Kazimierza Górskiego w Straszęcinie k/Dębicy.
Zakupił koszary po III Pułku Saperów i utworzył tam ratusz. Zaangażowany w utworzenie w Dębicy Zamiejscowego Ośrodka Uniwersytetu Ekonomicznego z Krakowa i Wyższej Szkoły Języków Obcych, ponadto Muzeum Regionalne, Galerię Sztuki, bibliotekę, obiekty sportowe. Wybudował Plac Solidarności z pomnikiem Jana Pawła II oraz wiele innych obiektów infrastruktury miasta.
Od 2003 r., przez 13 lat występował jako podejrzany w jednej afer paliwowych. Ostatecznie w 2016 r. został uniewinniony.