Move One Green – jak rozwijać transport zrównoważony?
PODKARPACKIE. W Rzeszowie trwa spotkanie przedstawicieli kilku europejskich regionów i organizacji. Debatują nad poprawą systemu transportu.
Projekt Move on Green ma służyć zebraniu dobrych praktyk dotyczących transportu zrównoważonego na obszarach wiejskich i górskich, ich udostępnieniu i wdrożeniu. W projekcie bierze udział 13 partnerów z 10 krajów Europy. Uczestnikami są regiony z Hiszpanii (Teruel i Burgos), Grecji (Epir i Tesalia), Wyspy Szetlandzki (Wielka Brytania), Centralny Region Transdunajski oraz organizacja West Pannon (Węgry), Burgenland (Austria) oraz Vidzeme (Łotwa), Ministerstwo Rolnictwa i Infrastruktury Brandenburgii (Niemcy), Centrum wsparcia Biznesowego z Kranj (Słowenia) oraz województwo podkarpackie. Trzynastym partnerem jest stowarzyszenia Euromontana, grupującego obszary górskie w Unii Europejskiej.
Grupa docelowa projektu są osoby, które nie mogą jeździć samochodem, np. studenci, ludzie starsi, niepełnosprawni. Jeśli ułatwi im się komunikację, to zapewni im większy komfort życia. A dodatkowo dla młodszych może być to argument za pozostaniem w regionie.
- Musimy myśleć o transporcie perspektywicznie – mówi Alexia Rouby ze stowarzyszenia Euromontana, grupującego obszary górskie w Unii Europejskiej. – Paliwa drożeją, więc rozwiązaniem mogą być pojazdy elektryczne.
Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego zaznacza, że transport, który spełnia wymogi ochrony środowiska, nie tylko nie jest hamulcem w rozwoju gospodarczym, ale wręcz może mu sprzyjać.
- W województwie podkarpackim są dwie firmy produkujące samochody elektryczne – przypomina Andrzej Kulig.
Alexia Rouby tłumaczy, że zajmuje się nie tylko dostępem do wielkich miast, ale też wewnątrz regionów wiejskich. Pytana o konkretne rozwiązania mówi o przykładach wspólnego korzystania z aut czy o rozwożeniu towarów do sklepów przez autobusy kursowe.
ac