Program Kids and Diabetes in Schools (KiDS) na Podkarpaciu
RZESZÓW. Jak poprawić zdrowie mieszkańców?
Fot. Pixabay/CC0
16 października b.r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się debata ekspercka, pt. „Zdrowie mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – co możemy zrobić dla poprawy wyników zdrowotnych regionu?”.
Celem debaty było m.in określenie potrzeb mieszkańców regionu, a następnie omówienie konkretnych działań, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia.
Podczas debaty ogłoszono inaugurację programu Kids and Diabetes in Schools (KiDS) na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą. Jest to inicjatywa opierająca się na założeniach KiDS opracowanych przez Sanofi we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (International Diabetes Federation, IDF) oraz Międzynarodowym Towarzystwem na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD). Program KiDS ma na celu wspieranie funkcjonowania w środowisku szkolnym uczniów dotkniętych cukrzycą typu 1, a także budowanie świadomości w zakresie zdrowego trybu życia, który pozwala zapobiegać zachorowaniu na cukrzycę typu 2.
KiDS w ramach pilotażu, obejmie część szkół podkarpackich. Rozpoczęcie działań zaplanowane jest na początek 2018 roku. W ramach projektu zorganizowano warsztaty kulinarno-edukacyjne dla dzieci chorych na cukrzycę, podczas których najmłodsi mieli okazję nauczyć się podstawowych zasad zdrowego żywienia i przygotować dania o niskim indeksie glikemicznym.
Program KiDS (Kids and Diabetes in Schools) na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą został opracowany przez Sanofi we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (International Diabetes Federation, IDF) oraz Międzynarodowym Towarzystwem na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD) w celu wspierania dzieci dotkniętych cukrzycą typu 1 w leczeniu choroby, zwalczania dyskryminacji w środowisku szkolnym oraz budowania świadomości w zakresie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Ta inicjatywa edukacyjna opierająca się na globalnych założeniach KiDS jest skierowana głównie do nauczycieli, pielęgniarek szkolnych i innych pracowników oświaty, dzieci w wieku szkolnym (6–14 lat) oraz ich rodziców.
Program został już wdrożony w Indiach, Brazylii, Pakistanie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.