Parlament Europejski zbada przeszkody w walce z terroryzmem
Przez 12 miesięcy ma działać komisja specjalna, badająca praktyczne i prawne przeszkody w skutecznej walce z terroryzmem w Unii Europejskiej.
Fot Pixabay/CC0
Komisja specjalna ma zbadać i ocenić poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie Europy oraz przyjrzeć się potencjalnym błędom oraz nieprawidłowościom, w wyniku których mogło dojść do ataków terrorystycznych w państwach członkowskich.
Powołana komisja skoncentruje się zwłaszcza na:
- wprowadzaniu istniejących instrumentów zarządzania granicami zewnętrznymi
- brakach dotyczących dzielenia się informacjami przez organy sądowe, wykonawcze oraz służbami wywiadu, w państwach członkowskich
- interoperacyjności europejskich baz danych
- wpływie przepisów antyterrorystycznych w UE na prawa człowieka
- radykalizacji i skuteczności programów przeciwdziałających radykalizacji
- praniu pieniędzy i finansowaniu organizacji terrorystycznych oraz ich powiązań z przestępczością zorganizowaną
- najlepszych praktykach w ochronie miękkich celów oraz infrastruktury, takiej jak lotniska lub stacje kolejowe.
Mandat dla komisji specjalnej przyjęty został 527 głosami za, przy 73 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się od głosu
Komisja specjalna, pracująca przez 12 miesięcy, składać się będzie z 30 posłów, jej mandat może zostać przedłużony, licząc od dnia jej utworzenia. Komisja ma przygotować dwa sprawozdania, jedno w połowie mandatu i jedno na jego zakończenie, zawierające fakty wynikające z badań komisji oraz rekomendacje.
Komisja może odwiedzać inne instytucje UE oraz organizować spotkania z ich przedstawicielami, właściwymi agencjami europejskimi, parlamentami narodowymi krajów członkowskich oraz krajów spoza UE, przedstawicielami organów wykonawczych, służbami wywiadu, sędziami, sędziami śledczymi oraz organizacjami reprezentującymi ofiary. W związku z tym, że podczas spotkań mogą być dyskutowane informacje szczególnie chronione, część z nich może nie być publicznie dostępna.