Dębica na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego
DĘBICA. Szlak tworzyła Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.
W mieście, w miejscach związanych z działalnością COP-u postawione zostały pamiątkowe tablice informujące o zakładach które powstały tutaj w latach 1937-1939. To Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu zawdzięczamy uruchomienie takich zakładów jak Fabryka Gum Jezdnych „Stomil” w Dębicy (dzisiejsza Firma Oponiarska SA), Wytwórni Urządzeń Chłodniczych PZL - Dębica, Fabryka „Lignoza” w Pustkowie (dzisiaj Zakład Tworzyw Sztucznych LERG S.A.) , czy Wytwórni Kauczuku Syntetycznego (późniejszy Polibarb Dębica, dzisiaj Tikkurila SA)
Przygotowania do lokalizacji tablic na terenie Dębicy i Pustkowa rozpoczęły się już we wrześniu ubiegłego roku. Dębicę odwiedziła wówczas Ewa Krupa z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wraz Moniką Rojek - Kałek, naczelnikiem Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Dębicy oraz Jackiem Dymitrowskim, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Dębicy odwiedziła miejsca związane historycznie z funkcjonowaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego na ziemi dębickiej.
Na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w całym regionie znalazło się blisko 20 obiektów i miejsc związanych z COP. Część z tych punktów można zwiedzać w środku i zapoznawać się z funkcjonującymi w nich blisko 80 lat temu procesami produkcyjnymi. W innych ekspozycja jest do obejrzenia tylko z zewnątrz.
Miejsca związane z COP oznakowane zostały specjalnymi tablicami informacyjnymi opisującymi dane miejsce. W ramach projektu ma zostać także wydany przewodnik turystyczny oraz specjalne mapy.