Szkoła letnia dla dziennikarzy regionalnych i lokalnych z Ukrainy
RZESZÓW. Od 3 do 10 lipca 20 młodych dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych z Ukrainy weźmie udział w polsko-niemieckiej szkole letniej w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Fot. Pixabay/CC0
W programie zajęć znajdą się wykłady i warsztaty z zakresu funkcjonowania mediów regionalnych i lokalnych w Polsce i Niemczech, systemu medialnego w Niemczech, gatunków dziennikarskich, prawa prasowego, a także związków między dziennikarstwem i public relations. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Organizatorem szkoły jest Towarzystwo Studiów Dziennikarskich w Rzeszowie, Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Monachium.
- To pierwszy taki projekt w Rzeszowie - mówi prof. Wojciech Furman, prezes Towarzystwa Studiów Dziennikarskich. - Mamy nadzieje, że szkoła letnia będzie okazją do dyskusji o funkcjonowaniu i pracy mediów regionalnych i lokalnych w Polsce, Ukrainie i w Niemczech. To także dobra okazja do promocji województwa podkarpackiego.
Prócz zajęć dydaktycznych uczestnicy szkoły odwiedzą redakcje regionalnych i lokalnych mediów z województwa podkarpackiego. W programie zaplanowano wizyty w TVP Rzeszów, Gazecie Codziennej „Nowiny”, Radiu Rzeszów, a także w redakcji tygodnika „Reporter” w Sędziszowie Małopolskim. Przewidziano też wizyty studyjne w Urzędzie Marszałkowskim oraz w Urzędzie Miasta Rzeszowa.
Uczestnicy szkoły zwiedzą także Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce.
Przygotowanie szkoły letniej jest możliwe dzięki wsparci jakie udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerem szkoły letniej jest także Województwo Podkarpackie.