Rzeszowskie muzeum nabyło obraz „Spotkanie” Włodzimierza Tetmajera
RZESZÓW. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie ma pierwsze w swoich zbiorach płótno autorstwa Włodzimierza Tetmajera.
Dziś (17 września) o samym dziele i okolicznościach zakupu mówili podczas konferencji prasowej: kustosz Maria Stopyra oraz Krzysztof Szela, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Obraz Tetmajera został zakupiony od osoby prywatnej za pośrednictwem Sopockiego Domu Aukcyjnego – Salonu Sztuki Dawnej w Krakowie. Kosztował 95 tys. zł. Znaczną część tej kwoty - 78 tys. – pokryła dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 17 tys. zł przekazał Urząd Marszałkowski.
„Spotkanie” powstało w czasach, kiedy malarz zamieszkiwał w podkrakowskich Bronowicach. Płótno o wymiarach 116 x 119 cm (wraz z ramą) ukazuje scenę z życia codziennego – spotkanie wiejskiej dziewczyny z młodym mężczyzną. Dzieło wyróżnia typowa młodopolska stylistyka i kolorystyka nasycona kontrastami ( z akcentami czerwieni i bieli).
„Spotkanie” Włodzimierza Tetmajera wzbogaci Galerię Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, która obecnie liczy 100 płócien. Jest pierwszą pracą tego malarza eksponowaną w Rzeszowie.
Włodzimierz Tetmajer (186-1923) był wielkim malarzem ludu, zafascynowanym wiejskim środowiskiem, barwnością wsi i pięknem rodzimej przyrody. Należy do jednych z największych twórców sztuki przełomu XIX i XX wieku, poza malarstwem zajmował pisaniem, był też politykiem.
Ożenił się w 1890 roku z chłopką Anną Mikołajczyk. Stał się pierwowzorem postaci Gospodarza w dramacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jego bratem był poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
Dorota Zańko