Stop plastikowym torebkom - decyzja Parlamentu Europejskiego
Kraje Unii Europejskiej muszą znacząco zredukować zużycie najpopularniejszych i najbardziej zanieczyszczających środowisko toreb plastikowych zgodnie z projektem przepisów, przyjętym przez Parlament Europejski.
Fot. Pixabay/CC0
Do tej pory Komisja Europejska była zdania, że kraje członkowskie powinny same poradzić sobie z tym problemem, ale nic takiego się nie stało. Teraz państwa członkowskie UE będą mogły wybrać:
- albo podjęcie działań, w wyniku których przeciętne roczne zużycie cienkich toreb plastikowych nie przekroczy 90 sztuk na obywatela, do 2019 roku i 40 sztuk do końca 2025 roku
- albo zapewnić, do końca 2018 roku, że torby te nie będą rozdawane przez sklepy za darmo
Ponadto, Komisja Europejska będzie musiała przygotować ocenę wpływu na środowisko materiałów plastikowych tzw. "oksy-biodegradowalnych", które rozkładają się na mikrocząsteczki, a następnie zaproponować odpowiednie metody działania. Do roku 2017, Komisja Europejska ma za zadanie przygotować propozycje oznaczania i etykietowania biodegradowalnych i nadających się do kompostowania toreb, które byłyby używane na terenie UE.
Cienkie torby plastikowe, cieńsze niż 50 mikronów, których najczęściej używa się w UE, nie nadają się zwykle do ponownego użycia, w odróżnieniu od toreb grubszych i szybciej zamieniają się w odpady. Są one również jednym z najpoważniejszych problemów środowiskowych, przyczyniają się do zanieczyszczania zbiorników oraz ekosystemów wodnych.
W 2010 roku każdy obywatel UE zużył około 198 plastikowych toreb, z czego około 90% stanowiły torby cienkie. Jeśli nic się nie zmieni, zużycie plastikowych toreb będzie wciąż rosnąć. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej tylko w 2010 roku na śmietniku wylądowało ponad 8 miliardów plastikowych toreb.
Źródło: Europe Direct Przemyśl