Zamek w Baranowie Sandomierskim po remoncie
BARANÓW SANDOMIERSKI. Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu, został gruntownie odremontowany. ARP zainwestowała w to przedsięwzięcie ponad 2,5 mln zł.
Fot. Archiwum/KZ
Prace modernizacyjne rozpoczęto w październiku 2014 roku i oczywiście były prowadzone za zgodą konserwatora zabytków. W części zamkowej objęły one m.in. renowację dachu, wymianę klimatyzacji w sali restauracyjnej i biesiadnej, wymianę instalacji wodnej i prace malarskie. W 11 zamkowych komnatach utrzymanych w renesansowym stylu odnowiono też łazienki, zachowując jednak ich niepowtarzalny klimat. i kosztowały pół miliona złotych.
Odnowiona została również część hotelowa, którą wybudowano w 1968 roku w miejscu dawnych zabudowań gospodarczych. M.in. wymieniono wyposażenie i zmodernizowano 36 pokojów hotelowych, co kosztowało 2 mln złotych. Ostatnio hotel remontowano w 1998 roku.
Baranów Sandomierski to dawna siedziba rodu magnackich i arystokratycznych: Baranowskich, Górków, Leszczyńskich (budowniczych obecnego renesansowego zamku, zwanego małym Wawelem), Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. W 1867 roku kupił go posiadacz ziemski Feliks Dolański. Do jego potomków obiekt należał do 1944 roku. W czasach Polski Ludowej przeszedł na własność państwowej firmy Siarkopol. ARP jest jego właścicielem od 1997 roku. Od 2014 roku, w imieniu Agencji, zespołem zamkowym zarządza Fundacja Pro Arte et Historia. Jej ustanowienie daje możliwość starania się o dofinansowanie ze środków unijnych – o taką pomoc do tej pory nie mogła zabiegać ARP.
Światowej klasy renesansowy zabytek od lat przyciąga gości z całego świata. Rocznie zamek odwiedza około 40 tys. turystów. Tu kręcone były też filmy: „Barbara Radziwiłłówna” oraz „Czarne Chmury”.