Opinie

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Opinia Bogdana Rzońcy
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. więcej »
Zobacz także
Duże zmiany na rynku agencji. Opinia prof. Dariusza Tworzydło
43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B.
Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów.
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
-
Recesja z Niemiec przeniesie się do Polski?
To już nie tylko gospodarcze spowolnienie. Dane z niemieckiego przemysłu są fatalne. Tam zaczęła się recesja, a Niemcy to najważniejszy polski partner w międzynarodowej wymianie handlowej. więcej »
-
Czy Chiny słabną gospodarczo?
Tempo wzrostu chińskiej gospodarki jest najniższe od 18 lat. Po tak długiej fazie ekspansji musi przyjść okres gorszej koniunktury. Dla światowej gospodarki to niebezpieczne. więcej »
-
Niebezpieczne propozycje wyborcze. Opinia prof. Stanisława Gomułki
Propozycje zawarte w programie gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości są w wielu kwestiach ogólnikowe, jednak w dwóch ważnych kwestiach są szczegółowe. Jeśli będą konsekwentnie realizowane, byłyby na dłuższą metę niebezpieczne – komentuje główny ekonomista BCC, prof. Stanisław Gomułka. więcej »
-
Wzrost płacy minimalnej a inflacja. Opinia Stanisława Gomułki
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli wzrost płacy minimalnej. więcej »
-
Ceny paliw: Prognoza na wrzesień
PODKARPACKIE, KRAJ. Opinia analityków e-petrol. więcej »
-
Czy zmienią się ceny ropy naftowej?
Ceny ropy naftowej znajdują się relatywnie nisko. W przypadku ropy WTI jest to 54 dolary za baryłkę, a dla ropy brent nieco powyżej 58 dolaró. Ropa brent powinna zdrożeć. więcej »
-
Kto będzie ratował światową gospodarkę
Na szczytach G7 często zapadały decyzje, które miały wspomóc światową gospodarkę. Tym razem tak się nie stało. Pocieszające jest, że USA nie nałożyły ceł na samochody importowane z UE. więcej »
-
Przyjazna administracja – jak powinna być? Opinia Przemysława Przybyła
Nadmiernie rozbudowana biurokracja jest jedną z głównych przeszkód związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej. więcej »
-
Jak spowolnienie w Niemczech może wpłynąć na polską gospodarkę?
Ponad 530 mld euro rocznie przeznacza się w krajach Unii Europejskiej na zlecanie przewozu towarów do firm logistycznych. Dla Polski największym rynkiem już od kilku lat są Niemcy. To właśnie za naszą zachodnią granicę najczęściej delegowani są kierowcy ciężarówek z polskimi tablicami rejestracyjnymi. więcej »
-
Ubóstwo energetyczne: ile zapłacimy za prąd?
Koszty i dostępność energii elektrycznej są podstawowym czynnikiem determinującym dynamikę rozwoju gospodarek i poprawę warunków życiowych społeczeństw. Czynnik ten warunkuje bowiem poziom konkurencyjności przemysłu i jakość życia mieszkańców. więcej »