Opinie

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Opinia Bogdana Rzońcy
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. więcej »
Zobacz także
Duże zmiany na rynku agencji. Opinia prof. Dariusza Tworzydło
43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B.
Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów.
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
-
Kiedy wzrosną rachunki za energię elektryczną?
Sztuczne utrzymywanie niskich cen energii kosztowało budżet państwa 4 mld zł. Nie wiadomo czy zostanie podtrzymane w 2020 r. Za zaniżone rachunki zapłacą podatnicy, czyli wszyscy. więcej »
-
Wyższa pensja minimalna - komu się opłaca?
Płaca minimalna to specyficzne narzędzie regulacji rynku pracy, które powinno uwzględniać zarówno wzrost cen, jak i wzrost wydajności pracy. Zwiększenie jej kwoty ponad te wskaźniki skutkuje wzrostem inflacji i stopy bezrobocia. Ile zapłacimy za zapowiedziane przez rząd podwyżki minimalnego wynagrodzenia? więcej »
-
Kłopoty polskiej gospodarki zaczną się od branży motoryzacyjnej
Skutki spowolnienia gospodarczego w Niemczech uderzą w pierwszej kolejności w naszą branżę motoryzacyjną. W dalszej kolejności w producentów maszyn i urządzeń, a także w sektor wytwarzania tworzyw sztucznych. więcej »
-
Wzrost płacy minimalnej wpłynie na podwyżki wszystkich wynagrodzeń. Największe w budownictwie
Wzrost płacy minimalnej będzie powodował zmniejszenie zatrudnienia i zwiększenie inflacji, ale w ograniczonym stopniu. Przede wszystkim wzrosną średnie wynagrodzenia, bo firmy podniosą płace dość dobrze zarabiających. więcej »
-
Inflacja uderzy z początkiem przyszłego roku
Ceny będą rosnąć, zwłaszcza żywności. Na początku 2020 r. inflacja zwiększy się do 3,4-3,5 proc. więcej »
-
Konsumpcja pozostaje motorem gospodarki, choć nastroje konsumentów są teraz gorsze
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był w październiku o 0,9 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 9,3. więcej »
-
Kłopoty europejskiego przemysłu już szkodzą polskiej gospodarce
Dane o koniunkturze napływające z najważniejszych gospodarek światowych są złe. Jeszcze w tym roku odczujemy w Polsce skutki kumulowania się różnych problemów. więcej »
-
Co się stanie z cenami prądu za trzy miesiące?
Ceny wzrosną, na pewno w dużym stopniu, zwłaszcza dla firm. O ile, tego nie dowiemy się przed wyborami, na razie możemy polegać na opiniach ekspertów. więcej »
-
Osłabnie wpływ programu 500+ na konsumpcję Polaków
Wpływ programu 500+ na konsumpcję prywatną w tym roku osłabnie. Osłabnie jej pozytywne oddziaływanie na PKB. Problemem gospodarki są nadal niskie inwestycje, a te w przyszłym roku będą jeszcze niższe. więcej »
-
Spadek inflacji jest przejściowy. Opinia Przemysława Kwietnia
Na przełomie roku czeka nas wzrost cen, choć ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6%. więcej »