Opinie

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Opinia Bogdana Rzońcy
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. więcej »
Zobacz także
Duże zmiany na rynku agencji. Opinia prof. Dariusza Tworzydło
43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B.
Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów.
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
-
Split payment w gospodarce złomem
Obowiązek podzielonej płatności może za sprawą decyzji Ministerstwa Finansów stać się w niedalekiej przyszłości koniecznością, skutki czego boleśnie odczują podmioty rozliczające się za pomocą systemu odwróconego VAT-u i solidarnej odpowiedzialności. Jak to rozwiązanie może przełożyć się w praktyce na funkcjonowanie krajowej gospodarki? więcej »
-
Ceny rosną coraz szybciej. Kiedy inflacja sięgnie 4 proc.?
Choć latem zazwyczaj ceny rosły wolniej niż zimą, zwłaszcza ceny żywności, w tym roku inflacja nie odpuszcza, a najmocniej drożeją właśnie podstawowe produkty spożywcze. Ekonomiści spodziewają się również wzrostu cen paliw ze względu na drożejącą ropę naftową oraz kolejnego impulsu inflacyjnego w postaci świadczeń socjalnych. Niewykluczone, że inflacja przekroczy wyznaczoną przez Narodowy Bank Polski górną granicę celu inflacyjnego, czyli 3,5 proc. więcej »
-
Szara strefa w Polsce maleje
Wielkość szarej strefy w 2018 roku szacuje się na nieco ponad 280 mld zł , ale jej odsetek w relacji do PKB w ostatnich 3 latach zmniejszył się z poziomu 16,7 proc. PKB do 14,1 proc. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. więcej »
-
Dane gospodarcze najgorsze od kilku lat. Zbliża się recesja?
Sytuacja gospodarcza jest coraz trudniejsza. W najbliższych tygodniach przekonamy się na jaką skalę banki centralne będą chciały ratować sytuację. więcej »
-
Jak będzie rozwijać turystykę nowy zarząd PROT? Opinia Jarosława Reczka
W najbliższych dniach Walne Zebranie Członków wybierze Prezesa i Zarząd Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na nową czteroletnią kadencję. więcej »
-
Parlament Europejski po nowemu
Kilkanaście dni temu w całej Unii Europejskiej odbyły się jedyne tego typu wielopaństwowe wybory na świecie, wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele dwudziestu ośmiu państw Europy decydowali o tym, kto będzie ich reprezentował w Unii Europejskiej. więcej »
-
Dlaczego PiS odniósł sukces w eurowyborach? Opinia Tadeusza Kensego
Niektórzy, umiarkowanie popierający Prawo i Sprawiedliwość dziennikarze zaczynają w inteligentny sposób „straszyć”. Tak, jakby chcieli powiedzieć „ patrzecie jaki ten PiS, sprawny, zorganizowany, jakie ma kompetentne kadry”. więcej »
-
Wzrost cen przyśpieszył, czy będzie jeszcze drożej?
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w maju 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,3%. więcej »
-
Wysoki poziom inwestycji w Polsce w I kwartale 2019 r.
W pierwszym kwartale 2019 r. odnotowano zaskakująco wysoki wzrost wskaźnika rodzimych inwestycji – aż 12,6%. Sytuacja ta zmusiła ekspertów i analityków do odpowiedzi na pytanie, co doprowadziło do tej sytuacji. więcej »
-
Co wybierze Polska, elektrownie atomowe czy energetykę wiatrową na morzu
Zamiast rozwijania energetyki wiatrowej na lądzie polski rząd zadeklarował jej rozwój na morzu. Ale też waha się czy nie postawić na budowę elektrowni atomowej. Zwycięży pogląd, że nie należy drażnić związków zawodowych. więcej »