Wojciech Buczak i Józef Michalik z nagrodą im. Grzegorza Palki
WARSZAWA, PODKARPACKIE. Dwaj samorządowcy z prestiżową nagrodą.
Pierwszy z lewej Józef Michalik, drugi Wojciech Buczak
W niedzielę, 19 października 2014 r. w Warszawie (Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich) wręczone zostały laureatom XVII edycji Nagrody im. Grzegorza Palki Samorządowe Oskary .
Przyznawane one są w trzech kategoriach: w dziedzinie działalności ogólnopaństwowej, w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym oraz w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym.
Liga Krajowa ustanawiając Nagrodę chciała uhonorować jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, tragicznie zmarłego Grzegorza Palkę. Pierwszego Prezydenta Miasta Łodzi w III Rzeczpospolitej, który położył nieocenione zasługi w organizowaniu od podstaw wspólnoty samorządowej w drugim co do wielkości mieście w Polsce. Był twórcą i wieloletnim prezesem Unii Metropolii Polskich. Zabiegał o poszerzenie uprawnień samorządu terytorialnego i szans rozwojowych wspólnot lokalnych w Polsce.
W dziedzinie działalności ogólnopaństwowej nagrodę dostał Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, radny sejmiku województwa małopolskiego - za wprowadzenie do debaty publicznej tematyki regionalnej i samorządowej poprzez organizację Forum Ekonomicznego i Forum Regionów.
W dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym:
1. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek za oparcie działań społecznych i gospodarczych o nauczanie patrona miasta – Świętego Jana Pawła II oraz za organizowanie Kongresu Regionów.
2. Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik – za innowacyjne rozwiązania w gospodarce komunalnej oraz działalność na forum Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju.
W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym:
1. Wojciech Buczak – przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, radny wojewódzki, przez pewien czas wiceprzewodniczący sejmiku
- za działania na rzecz rozwoju województwa podkarpackiego, szczególnie w zakresie infrastruktury i miejsc pracy.
2. Józef Michalik – starosta lubaczowski od 1999 roku za działania w zakresie rozwoju społeczno–gospodarczego, przede wszystkim na terenach wiejskich.
Było też osiem wyróżnień.