Co będzie z cenami owoców i warzyw?
W Polsce są poważne straty w uprawach sadowniczych i ogrodniczych po majowych przymrozkach. Czy spowoduje to podwyżki cen?
W maju największe spadki temperatur zanotowano w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, pomorskim, podlaskim i w północnej części warmińsko-mazurskiego.
W pozostałych dużych rejonach sadowniczych, takich jak grójeckie, sandomierskie, lubelskie i nowosądeckie – skąd trafia większość owoców na rynek podkarpacki i gdzie produkuje się większość jabłek, wiśni, malin i truskawek - spadek temperatur nie był tak znaczący.
- Z tego też względu, choć w dotkniętych przymrozkami gospodarstwach straty mogą sięgać według wstępnych szacunków nawet 80-100%, to w skali kraju nie powinno to powodować gwałtownych wzrostów cen detalicznych owoców i warzyw – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
Minister zaproponował zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 (działanie Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych”. Wsparcie miałoby być udzielane poszkodowanym na takich samych zasadach, jak w przypadku powodzi. Warunkiem uruchomienia pomocy realizowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest oszacowanie strat przez komisje powołane przez wojewodę. Komisję muszą oszacować straty w uprawach i majątku trwałym.
ac