Rekompensaty dla producentów warzyw
PODKARPACKIE. Polscy rolnicy złożyli ok. 5 tys. wniosków o odszkodowania z powodu strat poniesionych w wyniku epidemii zakażeń bakterią E.coli. Ale z naszego regionu wpłynęło tylko 70.
Łączna kwota tych odszkodowań to 81 mln euro. Oszacowano, że straty dotyczą upraw zajmujących ponad 2 tys. hektarów. Głównie są to plantacje ogórków i pomidorów.
Kraje Unii Europejskiej zaakceptowały w połowie czerwca proponowany przez Komisję Europejską pakiet pomocy producentom świeżych warzyw w wysokości 210 mln euro jako rekompensatę za straty poniesione w związku z epidemią tej bakterii.
Agencja Rynku Rolnego do 11 lipca przyjmowała Wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem w/w bakterii.
O wsparcie mogli ubiegać się producenci owoców i warzyw niebędący członkiem organizacji producentów owoców i warzyw, organizacje producentów owoców i warzyw uznane decyzją marszałka województwa, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji(UE) nr 585/2011, wsparcie z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC obejmuje działania związane z wycofaniem z rynku produktów, z niezbieraniem albo z zielonymi zbiorami.
Mechanizm obejmuje produkty: ogórki, sałata, endywia o liściach karbowanych i szerokolistna, pomidory, słodka papryka, cukinia. Wsparcie dotyczy okresu 26 maja do – 30 czerwca.
Z zestawienia kwot przeznaczonych dla poszczególnych państw członkowskich ustalonych w ramach tymczasowych nadzwyczajnych środków wspierania sektora owoców i warzyw wynika, że dla Polski została przeznaczona kwota ponad 46 mln euro.Środki finansowe mają być wypłacone do 15 października.
Do Oddziału Terenowego ARR w Rzeszowie wpłynęło 70 wniosków producentów warzyw o łącznej powierzchni 42,03 ha w tym:
- ogórki 13,31 ha,
- pomidory 26,07 ha,
- sałaty 2,60 ha,
- cukini 0,05 ha.
Szczegółowe informację można uzyskać w Oddziale Terenowym ARR w Rzeszowie ul. Piłsudskiego 32 pod nr tel. (017) 864-20-27.
ac