Więcej pieniędzy na usługi medyczne na Podkarpaciu
RZESZÓW. Nie wszystkie pieniądze na leczenie udało się w ubiegłym roku wykorzystać.
Fot. archiwum
Jak mówi podczas z Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Rzeszowie, Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa podkarpackiego, nie istnieje jeden urząd czy instytucja kreująca politykę zdrowotną w regionie, stąd trudności w jej koordynacji.
– Mimo to przygotujemy mapę potrzeb zdrowotnych, uwzględniając nie tylko szpitale wojewódzkie, ale także powiatowe - zaznaczył Tadeusz Pióro. - Spodziewamy się, że do połowy roku będziemy dysponowali odpowiednim dokumentem. Jest on potrzebny po to, żeby możliwe było ubieganie się o środki z kolejnego unijnego rozdania.
W 2014 roku środki przeznaczone na kontraktowanie nie będą większe. Co jednak ciekawe, nie wszystkie pieniądze przeznaczane np. na specjalistyczne usługi kardiologiczne, także na profilaktykę zdrowotną, zostały wykorzystane przez świadczeniodawców.
– W tym roku planujemy przeznaczyć na specjalistykę o 6,5 mln zł więcej, mając jednocześnie nadzieję, że lepsza organizacja świadczeń po stronie świadczeniodawców pozwoli na zwiększenie dostępności pacjentów do leczenia – mówił Krzysztof Wróbel, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Jednocześnie wskazał na problemy wokół kontraktowania, wynikające z niezrozumienia, głównie przez firmy prywatne, że budżet NFZ na dany rok jest ściśle określony.
– Nie można wymagać, zaraz po złożeniu w Funduszu informacji o możliwości wykonywania nowego rodzaju świadczeń, żeby od razu znalazły się pieniądze na ich zakontraktowanie – stwierdził dyrektor.
Mówiąc o kontraktowaniu Dariusz Zieliński, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zachęcał wszystkich zarządzających placówkami medycznymi do rzetelnej analizy wszystkich dokumentów finansowych. Zwracał uwagę na to, że w bieżącym roku wykonywanie świadczeń medycznych ponad limit wynikający z kontraktu będzie obarczone bardzo dużym ryzykiem, gdyż Fundusz nie dysponuje dodatkowymi środkami.
Konferencja zorganizowana przez Rynek Zdrowia (miesięcznik oraz portal) zgromadziła blisko 150 uczestników, ponad 20 prelegentów, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, uczelnianych, Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy największych szpitali w województwa podkarpackim, konsultanci wojewódzcy, przedstawiciele okręgowych izb – lekarskiej i aptekarskiej – a także eksperci rynku medycznego.