Prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim w krajowej czołówce
Uniwersytet Rzeszowski na trzecim miejscu w rankingu ministerstwa sprawiedliwości uczelni, których absolwenci dostali się na jedną z trzech aplikacji: adwokacką, radcowską bądź notarialną.
Fot. Archiwum
Z dookonanej przez ministerstwo sprawiedliwości analizy wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, które odbyły się w 2013 r.
Najlepszą zdawalność na egzaminach przeprowadzonych w 2013 r. osiągnęli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Na podstawie rankingu stworzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości , według danych za ubiegły rok, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego znalazł się na trzecim miejscu w Polsce, wyprzedzając - między innymi - Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski. W roku 2012 do egzaminu na aplikacje (adwokacką, radcowską, notarialną) przystąpiło 387 osób absolwentów prawa UR, z czego 218 zdało.
- Składowych sukcesu Wydziału Prawa i Administracji jest wiele. Przede wszystkim to efekt systematycznych starań o podnoszenie jakości kształcenia, starań które - co należy podkreślić - są udziałem całej społeczności akademickiej wydziału i Uniwersytetu – mówi prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ministerstwo Sprawiedliwości dokonało także zbiorczej analizy zdawalności absolwentów w 2013 r. Wynika z niej jednoznacznie, że Wydział Prawa i Administracji UR znalazł się w gronie najlepszych tj. 4 miejsce, ustępując tylko Uniwersytetom: Jagiellońskiemu, Warszawskiemu, Łódzkiemu.
Pracuje u nas wielu prawników z dużym doświadczaniem, sędziów m.in. prezesi sądów wojewódzkich, apelacyjnych, członków trybunału stanu czy też osób z kryminalistyki. Taka polityka zatrudnienia jak widać się sprawdza i pozwoliła nam osiągnąć tak dobry wynik – mówi prof. Stanisław Sagan, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.
Rzecznik prasowy UR Grzegorz Kolasiński dodaje, że nie można tez zapomnieć o samych absolwentach, gdyż wynik egzaminu jest efektem ich wytężonego wysiłku i życiowych ambicji.