Porozumienie rektorów podkarpackich uczelni
RZESZÓW. Wszystkie uczelnie wyższe z regionu wejdą w skład Porozumienia Rektorów Podkarpackich Szkół Wyższych.
Od lewej profesor Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej i profesor Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Fot. Adam Cyło
We wtorek (3 grudnia 2013) na Uniwersytecie Rzeszowskim podpisane zostało Porozumienie Rektorów Podkarpackich Szkół Wyższych. Należy do niego czternacie uczelni publicznych i prywatnych.
To nie jedyne w Polsce takie porozumienie. Podobne działają także w innych województwa, a bywa, że są bardziej zinstytucjonalizowane, mają przewodniczącego i biuro. Podkarpaccy rektorzy mają w zamiarze spotykać się przynajmniej raz w roku.
- Porozumienie to luźna forma współpracy, chcemy się spotykać, wymieniać poglądy, stanowić partnera dla różnych instytucji, zwłaszcza dla urzędu marszałkowskiego – mówi profesor Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Są obszary, gdzie potrzeba występować wspólnie.
Jako pierwszy przykład, profesor Bobko podaje działania na rzecz ułatwień wizowych dla obcokrajowców,
- Jeśli idzie o demografię i spadające liczbą studentów, to wspólne działania mogą być trudne – przypuszcza rektor UR. - Szkoły wyższe konkurują, ze sobą ale nie wykluczam, że będziemy myśleli w kategorii konsolidacji
Z kolei profesor Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej zaznaczył, że na pewno interesy szkół nie są i nie będą zbieżne. Ale możliwości współpracy są.
- Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe wpisały się już w krajobraz regionu – przypomina profesor Orkisz. - My jesteśmy zainteresowani kształceniem kadry dla tych szkół, a na to są konieczne stypendia doktoranckie i habilitacyjne. A z kolei stypendia dla studentów tych uczelni wzmocniły by ich więź z regionem.
Rektor Orkisz mówił o wspólnych działaniach na rzecz kultury studenckiej
W pierwszym posiedzeniu wziął udział wicemarszałek województwa podkarpackiego i równocześnie profesor Politechniki Rzeszowskiej Jan Burek, który przedstawił możliwości współpracy uczelni z samorządem województwa, jak i możliwości skorzystania z unijnego dofinansowania przez szkoły wyższe.
Czternaście uczelni
Członkowie porozumienia to Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Wyższa Szkoła Zarządzania, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku, Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli, Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie, Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle. Do porozumieniu ma także przystapić Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie (dawniej w Ropczycach).
- Porozumienie jest otwarte na nowych członków – zapowiada profesor Marek Orkisz.