Kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”
Trwa ogólnopolska kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”. Skala doświadczeń przemocy oraz wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w Polsce jest ciągle wysoka, a krzywdzenie w dzieciństwie jest poważnym zagrożeniem rozwoju, zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka. Kampania ma na celu temu przeciwdziałać.
Od 8 października do 19 listopada 2024 r. trwa kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, której członkiem jest Fundacja PRO-FIL z Rzeszowa. Partnerem kampanii jest rzeczniczka praw dziecka - Monika Horna-Cieślak. Wspierają ją również resorty polskiego rządu odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci.
Inauguracja kampanii ma miejsce 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania ogólnopolska
Kampania “Dzieciństwo bez Przemocy 2024” rozpocznie cykl corocznych, ogólnopolskich akcji mobilizujących całe społeczeństwo - ludzi i instytucje - do zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
Kampania koncentruje się na:
-
uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
-
wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
-
promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
-
promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Celem kampanii jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy. Kampania będzie miała wymiar ogólnopolskich działań medialnych, które wzmocnią społeczną świadomość konsekwencji doświadczania przemocy w dzieciństwie. Podejmowane będą również lokalne działania edukacyjne na terenie całego kraju. W ich ramach inicjowane będzie powstawanie i rozwój usług pierwszej linii, aby oferować pomoc większej liczbie dzieci i rodzin. Podejmowane też będą działania edukacyjne, by zapewnić rodzicom, nauczycielom i innym profesjonalistom informacje, porady i wsparcie w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.
Partnerzy/patroni ogólnopolscy:
Rzeczniczka Praw Dziecka, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji, Ministra ds. Równego Traktowania, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, (tbc)
Kampania na Podkarpaciu
W województwie podkarpackim kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy” realizuje Fundacja Pro-Fil. W ramach kampanii, realizowane zostaną działania outdoorowe – wyświetlane będą w przestrzeni publicznej spoty kampanijne, ale przeprowadzonych będzie również szereg innych działań.
We współpracy z Partnerami kampanii w województwie podkarpackim, wysłane zostaną:
-
zaproszenia do przeprowadzenia warsztatów z przeciwdziałania przemocy wobec dzieci - ponad tysiąc szkół podstawowych na Podkarpaciu;
-
informacje do Ośrodków Pomocy Społecznej i Jednostek Samorządu Terytorialnego z opisem kampanii i zaproszeniem do włączenia się w realizowane działania – niespełna 200 OPS-ów
i prawie 200 gmin.
Ponadto 19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – w Rzeszowie, tak jak w innych miastach w całej Polsce, podświetlone zostaną na czerwono najważniejsze i symboliczne budynki/urzędy. Jest to symbol sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci
i apel o reagowanie i przeciwdziałanie przemocy wobec najmłodszych.
- Jesteśmy dumnym członkiem Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, której jednym z głównych celów jest podejmowanie działań na rzecz mobilizacji i edukacji społecznej w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec najmłodszych. Bez wahania włączyliśmy się w akcję „Dzieciństwo bez przemocy” i sukcesywnie pracujemy nad tym, żeby w przyszłym roku otworzyć Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Chcemy wspólnie przeciwdziałać przemocy wobec dzieci– mówi Marcin Mołoń – prezes Fundacji PRO-FIL.
Partnerzy kampanii Dzieciństwo bez Przemocy w województwie podkarpackim :
-
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
-
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
-
Podkarpacki Urząd Wojewódzki
-
Urząd Miasta Rzeszowa
-
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie
-
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
-
Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
-
Podkarpacki Oddział Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie
-
Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego