Abstrakcyjna mozaika w rzeszowskim dworcu PKP została odnowiona
RZESZÓW. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował właśnie o odbiorze wykonanych prac.
Fot. WUOZ w Przemyślu
Mozaikę odkryto na początku ubiegłego roku. Dekorację odsłonięto w sali dawnej dworcowej restauracji. Od razu zapadła decyzja o jej odnowieniu. Po remoncie dworca ponownie będzie więc można ją oglądać.
-Odkryta mozaika jest jednym z niewielu tego typu projektów zrealizowanych i zachowanych do dnia dzisiejszego na terenie Rzeszowa. Forma oraz technologia wykonania kompozycji oddaje charakter i idee sztuki modernistycznej. - informowała wówczas Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator zabytków pełniąca nadzór konserwatorski nad dworcową inwestycją. Wiadomo, że mozaika powstała na przełomie lat 50. i 60. XX w.
Mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel. Wykorzystano w niej kamienie - materiał ogólnie dostępny, uważany za małowartościowy i przypadkowy. Całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne przeplata się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami. Do wykonania mozaiki użyte zostały wielobarwne otoczaki, nasączane olejami w celu zachowania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia. Fragmenty polichromowane wykonano z kolei w technice olejnej przy użyciu naturalnych pigmentów ziemnych: ochry, ugry i umbry. Powierzchnię obiektu zabezpieczono warstwą werniksu damarowego, który po latach drastycznie jednak pociemniał i spowodował zmianę pierwotnej kolorystyki.
Twórcami kompozycji byli Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Ich monumentalne mozaiki oraz polichromie dekorowały reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej z tamtego okresu: „Dom Chłopa” oraz Supersam w Warszawie. Przykładem twórczości tych artystów była do niedawna dekoracja ścienna (mozaika oraz polichromia) w sali koncertowej oraz na elewacji zewnętrznej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.