Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie
KROSNO. Schron przeciwlotniczy z drugiej wojny światowej, łopatki saperskie czy unikatowy niemiecki pojazd półgąsienicowy można oglądać w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych przy ul. Czajkowskiego 92).
Zobacz film o muzeum na strone e-Maxi.tv
To pierwsze prywatne muzeum w Krośnie. Placówka gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje historycznie, kataloguje, eksponuje i udostępnia zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi z lat 1914 – 1945. Zwiedzać je będzie można od 19 listopada (wtorek).
Twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie - Dorota i Piotr Kiełtykowie oraz Lesław Wilk - zebrali blisko tysiąc pięćset unikatowych eksponatów, związanych z podkarpackimi polami bitewnymi. Prezentują je w formie ekspozycji stałej w budynku muzeum, wystawie pół plenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska.
Ekspozycje stałe to m. in.: „Łopatki saperskie na przestrzeni wieków”, „Karpaty 1914-1915”, „Wrzesień 1939”, „Narzędzia wojen”, „Dukla 1944”, „Podkarpacie 1945”, „Tyle pozostało” oraz „Krośnieńskie lotnisko w czasie II wojny światowej.” Jednym z najcenniejszych eksponatów jest zrekonstruowany niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad”, typ HK-101.
- Egzemplarz ten jest jedynym tego typu pojazdem w polskich zbiorach muzealnych - mówi Piotr Kiełtyka, który zbiera militaria niemal od dziecka.
Wspomina, że swoją pierwszą kolekcję militariów bezpowrotnie utracił wyrokiem sądowym z kwietnia 1982 roku. Dopiero zmiany ustrojowe pozwoliły na utworzenie profesjonalnego muzeum. Tworzono je etapami. W latach 2003-2010 udało się zorganizować wystawę muzealiów w kilku pomieszczeniach, głownie środkami i siłami małżeństwa Kiełtyków. Zwiedzanie placówki funkcjonującej, jako „muzeum w organizacji”, możliwe było po uprzednim ustaleniu terminu z jego organizatorami. Pomimo tych ograniczeń, wystawę zwiedziło około 500 osób.
Prawdziwa metamorfoza w tworzeniu muzeum nastąpiła w latach 2011-2013, kiedy Lesław Wilk opracował „Założenia programowe dla Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie”. Realizując je twórcy Muzeum uzyskali m. in. kilkukrotne powiększenie dotychczasowej powierzchni wystawienniczej, dokonali rewitalizacji części schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej (sąsiadującego z posesją), stworzyli całkowicie nowe, wzbogacone ekspozycje muzealne, integrując je chronologicznie na ścieżce zwiedzania.
- Dla nas zbieranie i gromadzenie przedmiotów związanych z tamtymi wydarzeniami stało się z czasem naszą pasją. Utworzone przez nas muzeum ma pomóc w zrozumieniu historii Podkarpacia w okresie 1914-1945 oraz oddać pamięć wszystkim poległym żołnierzom, którzy tu trafili nie z własnej woli, ale w przypływie szalonych wizji swoich przywódców. Ma też przypominać o polskich żołnierzach, broniących we wrześniu 1939 r. południowej granicy II RP, a także o walczących na tym terenie w zbrojnym podziemiu niepodległościowym - wyjaśnia Lesław Wilk.
Otwarcie placówki wieńczy nie tylko ponad 10-letnią pracę twórców Muzeum, ale zbiega się również z 95. rocznicą odzyskania niepodległości oraz z 75. rocznicą utworzenia Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie.
Muzeum powstało wyłącznie ze środków własnych założycieli.
- Wsparcie uzyskaliśmy jedynie od bezinteresownych osób, za co składamy im serdeczne podziękowania - podkreśla Lesław Wilk.
Więcej informacji o Muzeum, jak i godziny otwarcia placówki, można znaleźć na stronie: www.muzeumkrosno.pl
Jolanta van Grieken-Barylanka