Podróż po jednolitym rynku UE w Rzeszowie
RZESZÓW. Podróż po jednolitym rynku UE, inicjatywę Komisji Europejskiej mającą na celu uczczenie 30. rocznicy utworzenia jednolitego rynku europejskiego. Interaktywna instalacja odwiedza kolejne kraje, prezentując korzyści wynikające z jednolitego rynku i ich wpływ na codzienne życie.
Fot. Pixabay/CC0
Podróż po jednolitym rynku rozpoczęła się 24 kwietnia 2024 r. w Norymberdze w Niemczech i obejmuje Luksemburg, Holandię, Belgię, Słowację, Czechy, Polskę, Danię, Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę.
14 maja dotrze do Katowic. Następnie odwiedzi Rzeszów (16 i 17 maja), Lublin (19 maja) i Olsztyn (21 maja).
Odwiedzając interaktywną wystawę, obywatele mogą dowiedzieć się, w jaki sposób jednolity rynek UE wpływa na ich życie, uczestniczyć w zajęciach i grach, robić zdjęcia i wygrywać drobne upominki.
Organizatorem Podróży po jednolitym rynku UE jest Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej.
Czas i lokalizacja:
14.05 – Katowice – Rynek (10:00 - 19:00)
16-17.05 – Rzeszów – Rynek (10:00 - 19:00)
19.05 – Lublin – Plac Władysława Łokietka (10:00 - 19:00)
21/05 – Olsztyn – Rynek (10:00 - 19:00)
Od momentu utworzenia w 1993 r. jednolity rynek ułatwia życie ludziom i przedsiębiorstwom, tworząc miejsca pracy i napędzając wzrost gospodarczy w całej UE. Zapewnia on
swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób wewnątrz UE. Jest to jedno z największych osiągnięć Unii Europejskiej, które wzmocniło jej pozycję jako globalnego gracza gospodarczego. 15% światowego handlu obejmuje towary pochodzące z UE.
Jednolity rynek UE, obejmujący 447 milionów europejskich obywateli i 23 miliony przedsiębiorstw, jest uznawany za największy jednolity rynek na świecie. 30. rocznica jego powstania, to doskonała okazja do refleksji nad poczynionymi postępami i stawienia czoła nowym wyzwaniom.
Obywatele UE mogą studiować, mieszkać, robić zakupy, pracować i przechodzić na emeryturę w dowolnym kraju UE – oraz korzystać z produktów pochodzących z całej Europy.
Podczas pandemii COVID-19, jednolity rynek wykazał się zdolnością adaptacyjną, umożliwiając Europie zwiększenie produkcji szczepionek. Mimo to, jednolity rynek wymaga poprawy funkcjonowania, biorąc pod uwagę jego kluczową rolę w radzeniu sobie zarówno z obecnymi jak i przyszłymi wyzwaniami.
Jednolity rynek UE chroni ludzi i przedsiębiorstwa, dążąc jednocześnie do bardziej odpowiedzialnej i zrównoważonej Europy. Przykład? Do końca 2024 roku, nowe prawo wymaga, aby wszystkie telefony komórkowe, tablety i kamery sprzedawane w Unii Europejskiej były wyposażone w port ładowania USB typu C. Posunięcie to jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz zmniejszenia ilości e-odpadów i umożliwienia konsumentom dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów.