Unia Europejska a prawa człowieka – debata w WSPiA
RZESZÓW. 700 osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji . Organizatorem Debaty był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA.
Otwarcie konferencji - Teresa Kubas-Hul i prowadzący Grzegorz Krasoń. Fot. wspia.eu
Debata zorganizowana została w piątek 25 października 2013 r. podczas trwającego w Rzeszowie, Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Miała przybliżyć młodym ludziom mechanizmy ochrony jednostki przez instytucje Unii Europejskiej oraz wpływ Unii na przestrzeganie praw człowieka w różnych częściach świata.
W dyskusji uczestniczyli specjaliści z zakresu praw człowieka m.in. Janusz Niedbał z zarządu Amnesty International Polska, podinsp. Mariusz Skiba, pełnomocnik podkarpackiego komendanta wojewódzkiego policji ds. ochrony praw człowieka oraz dr Dorota Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA (specjalista z zakresu praw człowieka).
Dyskusjadotyczyła m.in. wykluczenia w Europie, głównie w kontekście społeczności romskiej czy uchodźców z Afryki, którzy próbując przekroczyć granice Unii Europejskiej, giną w tragiczny okolicznościach.
– Europa na tle innych regionów świata, głównie afrykańskich jest rajem – mówił Janusz Niedbał z zarządu Amnesty International. - Wspólnota musi więc jak najszybciej rozwiązać problem uchodźców i zacząć dbać o ich prawa. W przeciwnym razie coraz częściej będziemy słyszeć o tragedii ludzi szukających lepszego życia np. w Europie.
Dr Dorota Ferenc-Kopeć, przypomniała, że prawa człowieka są uniwersalne i należą się każdemu.
- Do ich łamania do chodzi nie tylko w przypadku dyskryminacji ze względów rasowych czy politycznych – mówiła wykładowczyni WSPiA. - Każdy z nas ma zakorzenione jakieś stereotypy i to one powodują, że krzywdzimy innego człowieka. Zamiast bać się i przez to dyskryminować np. Romów, należy ich zrozumieć.
Organizatorem debatybył Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA.