Rozpoczęła się weryfikacja zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany” 2024
KRAJ. Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, w tym roku o miano „Zabytku Zadbanego” pretenduje 78 obiektów w całej Polsce.
Kamienica Tekielskiego w Rzeszowie. Róg ulicy 3 Maja i Zamkowej
Wśród zabytków biorących udział w konkursie znajdują się m.in. wille, dwory, pałace, zamki, kamienice, leśniczówki i kapliczki.
Wszystkie one będą rywalizować w kilku kategoriach: „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” - 24 zgłoszenia; „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)” - 12 zgłoszeń; „Adaptacja obiektów zabytkowych” - 24 zgłoszenia; „Architektura i budownictwo drewniane” - 10 zgłoszeń; „Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)” - 2 zgłoszenia; „Zabytek dostępny” - 3 zgłoszenia; „Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem” - 3 zgłoszenia oraz Kategoria „Zabytek dostępny” - pojawiła się po raz pierwszy w tym roku, aby docenić obiekty, które umożliwiają korzystanie osobom o szczególnych potrzebach.
Pierwszym etapem konkursu jest ocena formalna wniosków. Następnie, w każdej z sześciu powyższych kategorii, jury wybiera maksymalnie czterech nominowanych, z których ostatecznie wyłoniony zostanie jeden lub dwóch laureatów (ex aequo) oraz wyróżnieni. Siódma kategoria to kategoria specjalna, w której jury nagradza jednego laureata za właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkiem.
W roku 2024, najwięcej zabytków zgłoszono w województwie wielkopolskim - trzynaście oraz mazowieckim - dwanaście. Kolejne jest województwo małopolskie z dziewięcioma zgłoszonymi obiektami.
Konkurs „Zabytek Zadbany” ma już prawie pięćdziesięcioletnią historię. Za przeprowadzenie procedury konkursowej od 13 lat odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (z upoważnienia MKiDN oraz Generalnego Konserwatora Zabytków).