Wodorowy projekt Politechniki Rzeszowskiej nagrodzony w międzynarodowym konkursie ESA Technology Transfer Competition
Rozwiązanie zespołu „HydroPure”, reprezentowanego przez pracowników Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa: mgr inż. Natalię Marszałek, dr inż. Martę Żyłkę oraz dr. hab. inż. Andrzeja Majkę, prof. PRz, zdobyło pierwsze miejsce w konkursie ESA Technology Transfer Competition. Naukowcy zaproponowali transfer technologii z sektora kosmicznego na potrzeby technologii wodorowych.
Od lewej prof. PRz Andrzej Majka, mgr inż. Natalia Marszałek, dr inż. Marta Żyłka, fot. Beata Motyka (Politechnika Rzeszowska)
Innowacyjne podejście naukowców z Politechniki Rzeszowskiej i gotowość do przekształcania technologii kosmicznych na praktyczne ziemskie zastosowania zostało docenione w Konkursie ESA Technology Transfer Competition, zorganizowanym w ramach Konferencji SPACE.CONNECT 2023.
Nowatorskie podejście do oczyszczania wodoru
„HydroPure” to jedno z wielu obiecujących przedsięwzięć, które wnoszą nowatorskie spojrzenie na wykorzystanie kosmicznych technologii. Inicjatywa projektu zespołu „HydroPure” powstała w wyniku zainteresowania potencjałem transferu technologii kosmicznych na Ziemię. Badacze zauważyli, że technologie rozwijane dla przemysłu kosmicznego mają unikatowe cechy i zaawansowane rozwiązania, które mogą być niezwykle wartościowe również na Ziemi.
Uwaga pracowników naukowych Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej skupiła się na filtrze stworzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), który początkowo został opracowany do zastosowań w kosmosie. Zdając sobie sprawę z potencjału tego zaawansowanego rozwiązania filtra do oczyszczania wodoru, postanowili przekształcić tę technologię kosmiczną w praktyczne narzędzie do efektywnego i zrównoważonego oczyszczania wodoru na Ziemi.
Opatentowany filtr stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) to nowatorskie podejście do oczyszczania wodoru, wykorzystujące metodę przyrostową w druku 3D z proszku tytanowego. Charakteryzuje się cechami, które wyróżniają go na rynku dostępnych filtrów wodorowych. Są to: wysoka odporność na korozję – filtr jest wykonany z materiału tytanowego, co sprawia, że jest bardzo odporny na korozję wodorową, istotną w kontekście reaktywności wodoru, lekka waga – materiał tytanowy użyty do konstrukcji filtra jest ok. 40% lżejszy od stali nierdzewnej, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i mobilności systemów wodorowych, monolityczna konstrukcja – unikanie połączeń spawanych eliminuje ryzyko wycieku wodoru, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności w technologiach wodorowych, przekrój wielowarstwowy – minimalizuje zatykanie się filtra i spadek ciśnienia, co ma wpływ na wydajność i trwałość systemów wodorowych, karbowana końcówka stożkowa – zapobiega gromadzeniu się cząstek na wejściu do filtra, utrzymując czystość pola przepływu i zapobiegając zakłóceniom, wielowarstwowa membrana – zatrzymuje zanieczyszczenia o różnych rozmiarach i kształtach, podnosząc stopień czystości wodoru.
Możliwość nowych zastosowań
Filtr może być używany w produkcji wodoru, technologiach paliwowych, magazynowaniu wodoru, pojazdach wodorowych, a także w innych dziedzinach, jak np. przemysł chemiczny, otwierając możliwość dywersyfikacji i rozszerzenia zakresu rynkowego.
Konferencja SPACE.CONNECT 2023
Innowacyjne podejście naszych naukowców zostało docenione w Konkursie ESA Technology Transfer Competition, który został rozstrzygnięty podczas Konferencji SPACE.CONNECT 2023, zorganizowanej przez ESA Technology Broker Poland. Wydarzenie było poświęcone technologiom opracowywanym przez firmy z polskiego sektora kosmicznego oraz transferowi technologii z sektora kosmicznego, a jego partnerami byli POLSA Polska Agencja Kosmiczna oraz ESA BIC Poland. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz do znalezienia potencjalnych partnerów biznesowych z sektora kosmicznego podczas sesji matchmakingowej.
Konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw, startupów, studentów, doktorantów, naukowców oraz osób fizycznych spoza sektora kosmicznego. Jego celem było zachęcanie do komercyjnego wykorzystania patentów, oprogramowania i technologii ESA w sektorach innych niż kosmiczny. Uczestnicy mogli przedstawić swoje pomysły na innowacyjne zastosowania patentów, oprogramowania i technologii ESA, opracować własne projekty oparte na zasobach ESA lub zaprezentować rozwiązania technologiczne istotne dla polskiego sektora.