Drewniany kościół w Porębach Dymarskich doczeka się kolejnych prac konserwatorskich
GMINA CMOLAS. Znani są już ich wykonawcy. To „J.P. Renowacja” Jadwiga Bąk ze Stobiernej oraz „Konserwacja Dzieł Sztuki” Aleksander Małecki z Krakowa.
Fot. sad.podkarpackie.travel/
Kolejny etap prac w kościele pw. św. Stanisława i Wojciecha obejmuje konserwację polichromii nawy głównej, chóru muzycznego, tablicy erekcyjnej i obrazu.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu zgody WUOZ w Przemyślu: „Stan zachowania obiektów jest zły. Elementy będące przedmiotem planowanych prac nie były poddawane konserwacji od czasu przeniesienia kościoła z Cmolasu do Poręb Dymarskich. Tablica erekcyjna i obraz nn świętego, malowany na desce, znajdują się w stanie destruktu. Chór muzyczny z barokowymi tralkami posiada aktywne żerowanie owadów. Ściany w nawie wymagają wykonania prac technicznych, zachowane fragmenty barokowej polichromii na zrębie ścian nawy wymagają uzupełnienia w miejscach ubytków oraz kompozycji brakującej górnej części iluzjonistycznej kotary otaczającej ołtarz boczny północny M. Bożej Różańcowej”.
Konserwacją polichromii nawy głównej oraz chóru muzycznego zajmie się „J.P. Renowacja” Jadwigi Bąk ze Stobiernej. Koszt to 317 017 zł (brutto). Z kolei odnową tablicy erekcyjnej i obrazu - „Konserwacja Dzieł Sztuki” Aleksander Małecki z Krakowa. Te prace będą kosztować 19 706 zł.
Kościół pw. św. Stanisława i Wojciecha został wzniesiony w sąsiednim Cmolasie w latach 1656-1660. W roku 1735 r. dostawiono do niego wieżę. Kościół był wielokrotnie remontowany. Po wybudowaniu nowego kościoła w Cmolasie przez kilkanaście lat nie był użytkowany. W 1977 r. zdecydowano o przeniesieniu kościoła do pobliskich Poręb Dymarskich. W świątyni zachowało się wyposażenie z XVII i XVIII w.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne przy tęczy, chrzcielnica, portale z nadprożami w kształcie oślego grzbietu.
Pozwolenie konserwatorskie jest ważne do końca 2027 r. Prace są dotowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.