życzenia starosty Boże Narodzenie 2024
Wesołych Świąt życzy Smak Górno
Życzenia posłanki Teresy Pamuły

Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” 2023. Zobacz laureatów

Opublikowano: 2023-12-12 08:51:04, przez: admin, w kategorii: Region

PODKARPACKIE. W Urzędzie Marszałkowskim rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą z podkarpackich wsi.

Bieliny: Miejsce Aktywności LokalnejDwór w Bielinach SośnicaŁąka
Gniewczyna TrynieckaŻyrakówStanyGodowa
UstrobnaSołonkaTarnawa Górna Fot. Mariusz Janik
Bieliny: Miejsce Aktywności Lokalnej

Bieliny: Miejsce Aktywności Lokalnej

 

Wszystkie zgłoszenia zostały ocenione na miejscu przez komisję złożoną z urzedników Urzędu Marszałkowskiego z różnych departamentów. 

1. Bieliny (gmina Ulanów, powiat niżański)

2 Sośnica (gmina Radymno, powiat jarosławski)

3 Łąka (gmina Trzebownisko, powiat rzeszowski)

4. Gniewczyna Tryniecka (gmina Tryńcza, powiat przeworski)

5. Żyraków (gmina Żyraków, powiat dębicki)

6. Stany (gmina Bojanów, powiat stalowowolski)

7. Godowa (gmina Strzyżów, powiat strzyżowski)

8. Ustrobna (gmina Wojaszówka, powiat krośnieński)

9. Sołonka w gminie Lubenia (powiat rzeszowski)

10. Tarnawa Górna (gmina Zagórz, powiat sanocki)

 

W konkursie chodzi zarówno o walory danej wsi, jak też o integrację i zaangażowanielokalnej wspólnoty. Ma on być inspiracją do działania dla mieszkańców kolejnych miejscowości. Dzięki realizacji konkursu w ramach operacji Planu Operacyjnego KSOW możliwe jest upowszechnianie i promocja koncepcji „smart villages” preferowanej w nowej perspektywie w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027 wspierającego rozwój obszarów wiejskich oraz identyfikacja różnorodnych innowacji społecznych i cyfrowych pojawiających się w przestrzeni wiejskiej.

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego zadbał, aby wszystkie miejscowości z „pierwszej dziesiątki” - Konkursu Piękna Wieś Podkarpacka 2023 r. zostały docenione i nagrodzone.Nagrody dla zwycięzcy, pozostałych laureatów oraz wyróżnionych w konkursie ufundowane zostały ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej PROW na lata 2014-2020. Za pierwsze miejsce sołectwo otrzymało traktorek ogrodowy-kosiarkę, za drugie kosiarkę rotacyjną, a za trzecie myjkę ciśnieniową.

 

Laureaci - opis

 

Bieliny

 

Dawna wieś szlachecka, miejsce gdzie teraźniejszość splata się z historią, gdzie dziedzictwo kulturowe jest pielęgnowane, przy równoczesnym rozwoju miejscowości. Tutaj żyje się pięknie, przyjemnie i bezpiecznie.

 

Bieliny to najstarsza miejscowość gminy Ulanów, której historia sięga IX wieku. Bieliny zachwycają przyrodą, zabytkami i gościnnością. Warto nas odwiedzić i zobaczyć piękne miejsca:

 

barokowy kościół z wielowiekową historią – Sanktuarium pw. Św. Wojciecha. Przepiękna polichromia w nawie głównej podkreśla przestrzeń sanktuarium. Mieści się tu również kaplica z relikwiami świętych i błogosławionych, jest ich ponad 100;

Klasztor Sióstr Dominikanek z piękną, odnowioną kaplicą, datuje się na 1868 r. Siostry swoim oddaniem i pobożnością zaskarbiły sobie szacunek i poważanie;

Zespół dworsko-parkowy w skład, którego wchodzi okazały dwór i park o powierzchni ponad 4 ha. Po przeprowadzonej rewitalizacji miejsce to tętni życiem, utworzona jest dla mieszkańców, turystów i gości stała wystawa kultury dworskiej, odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, pokazy kultury dworskiej, a także zajęcia edukacyjne. Każdy może znaleźć coś dla siebie zarówno tematycznie, jak i wiekowo. Miejsce to jest szczególne, jako perełka architektoniczna położona w malowniczej scenerii przyciąga wielu odwiedzających. Park z bogatym starodrzewiem, z pomnikami przyrody, ze stawami i różnorodną roślinnością to niezwykle urokliwe miejsce do wypoczynku i regeneracji sił. Cieszy i zaskakuje widokami o każdej porze roku, a przebywanie w parku, w czasie kiedy rosnące tu licznie lipy zakwitną, a pracowite pszczółki zbierają nektar jest niczym apiterapia. Można wsłuchać się również w świergot ptaków czy rechot żab, które brzmią niczym koncerty;

Wysoki Ląd – historyczne miejsce pierwszej osady i pierwszego drewnianego kościoła, szczególne dla każdego parafianina. W tym miejscu kult Świętego Wojciecha nie ustaje, tutaj można odpocząć nad brzegiem rzeki San, z którego rozpościera się niesamowity widok, a zachód słońca jest najpiękniejszy;

szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym, do której uczęszcza średnio setka uczniów. W kompleks szkolny wchodzi sala gimnastyczna, boisko trawiaste i wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, plac zabaw, zewnętrzna siłownia. Bezpośrednio za szkołą jest boisko, na którym rozgrywają się mecze ligowe, bo oczywiście działa tu KKS Milenium, który ma do dyspozycji szatnię z sanitariatami i siłownię do ćwiczeń;

Miejsce Aktywności Lokalnej – pięknie zagospodarowany teren rekreacyjny z ławeczkami, stołami betonowymi do gry w tenisa, w szachy i piłkarzyki, a wszystko to wśród zieleni, krzewów i kwiatów. Miejsce to stale tętni życiem, organizowane są wakacyjne spotkania przy grach i zabawach, można odpocząć w trakcie wycieczek rowerowych bo położone jest bezpośrednio przy ścieżce pieszo-rowerowej.

Mieszkańcy Bielin czują się u siebie bezpiecznie, korzystają z komfortowych, asfaltowych dróg, są chodniki, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowo-piesze.

 

Wioska jest oświetlona, co daje komfort i poczucie bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się bezpiecznie również dzięki druhom z OSP. OSP posiada remizę, garaż, wóz bojowy Volvo i specjalistyczny sprzęt. W miejscowości jest ośrodek zdrowia, w którym lekarze rodzinni służą pomocą medyczną. Jest też przestronna świetlica wiejska z zagospodarowanym terenem do zabawy i rekreacji. Bieliny położone są w malowniczej okolicy, czyste powietrze, sąsiedztwo lasów, parku i rzeki nadaje miejscowości charakteru rekreacyjnego i turystycznego. Mieszkańcy Bielin są szczególnie aktywni, są wśród nich liderzy, którzy swoją pasją zarażają innych i przyciągają do wspólnych działań. I tak było od zawsze. Ochotnicza Straż Pożarna ma już prawie 150-cio letnią historię. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - z tym przesłaniem służą społeczności od lat, chronią ich życie i mienie, ale również uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, religijnych, są nieocenioną siłą w pracach gospodarczych. Sportowcy tworzący KKS Milenium Bieliny, który kontynuuje tradycje sportowe we wsi, są ważną częścią społeczności. Stwarzają dodatkową ofertę spędzenia czasu wolnego, uczestniczą w działaniach związanych z rozwojem fizycznym dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” założone w 2015 r. jest prężnie działającą organizacją, prowadzi szeroką działalność społeczną. Pozyskuje środki finansowe z projektów na szereg działań kulturalnych, w zakresie rozwoju fizycznego, zagospodarowania czasu wolnego, czy też infrastrukturalnych. Poszczególne organizacje, radni, sołtys i rada sołecka połączyli się w Bielińską Grupę Działania, przy stałej współpracy z samorządem gminnym i powiatowym oraz społecznością szkolną dbają o swoje miejsce na ziemi i aktywnie się rozwijają.

 

Wieś Bieliny jest szczególna, mieszkają tu szlachetni ludzie, którzy są dla siebie życzliwi, umieją ze sobą współpracować, a w potrzebie udzielić pomocy. I to również stanowi o pięknie tej podkarpackiej wsi.

 

 

 

Sośnica

 

Charakter miejscowości Sośnica jest naprawdę wyjątkowy. Wpływ na to ma nie tylko bogata historia wsi, której ślady odnaleźć można w zabytkach, ale przede wszystkim zachwycająca natura, aura spokoju i serdeczność mieszkańców. Sośnica ma swoją unikatową opowieść. Witała królewskich gości i była świadkiem pracowitości gospodarzy, żyjących skromnie, ale szczęśliwie.

 

Pierwsza wzmianka o istnieniu m. Sośnica pochodzi z dokumentu Władysława Jagiełły z 1408 r. Znajdują się tutaj relikty prywatnego zamku Korniaktów z XV w. Znajdują się one na wzgórzu nad wsią. Obecnie zachował się kopiec z resztkami podłużnego ceglanego skrzydła północnego z kwadratowym budynkiem od strony zachodniej, do którego można wejść od środka. Dodatkowo warto odwiedzić przyzamkowe stawy, z możliwością łowienia ryb, grillowania, organizowania imprez plenerowych. W ramach zadań statutowych Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Radymno „PRO PATRIA” objęła opieką zamek w Sośnicy. Osoby dbające

o teren w wspaniały sposób przybliżają ciekawą historię naszego regionu, poprzez działania promocyjne i wydawnicze.

 

Działa tutaj LKS, Orkiestra Dęta, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP, Gminna Bibliotek Publiczna z siedzibą w Skołoszowie filia w Sośnicy, a także Stowarzyszenie Rozwoju Gminy „PRO PATRIA” mająca m.in. za cel odrestaurowanie zamku i przyległych terenów. Są to ludzie, których połączyła wspólna pasja i miłość do ojczystych stron.

 

26 września 2021 r. odbyła się uroczystość przyjęcia sztandaru i nadania imienia kpt. Władysława Ważnego Szkole Podstawowej w Sośnicy. Podczas ceremonii odsłonięto m.in. pamiątkowy mural wykonany w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej. W skład kompleksu szkolnego wchodzi sala gimnastyczna, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw i zewnętrzna siłownia. Bezpośrednio za szkołą znajduje się stadion, na którym rozgrywają się mecze LKS.

 

Nowo powstała świetlica wiejska znakomicie spełnia funkcję rekreacyjno – społeczno – kulturalną dla Sołectwa Sośnica. Świetlica wiejska jest miejscem organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży oraz punktem spotkań i zebrań mieszkańców wsi.

 

Z roku na rok poprawia się wizerunek gminy, powstają nowe obiekty, pięknieją dotychczasowe, ulega modernizacji sieć dróg, chodników, oświetlenia ulicznego. Coraz więcej mieszkańców wsi korzysta z różnego rodzaju dofinansowań i decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Podróżnych obsługuje stacja kolejowa Sośnica Jarosławska, korzystać można także z dogodnych połączeń autobusowych. Położona nad czystym Sanem miejscowość ma wiele do zaoferowania, ze względu na przebiegające przez gminę główne szlaki komunikacyjne o charakterze międzynarodowym i krajowym (m.in. autostrada A4).

 

Oprócz tego na terenie Sośnicy odnaleźć można wiele przydrożnych kapliczek, krzyży i pomników, które stanowią nieodłączny element krajobrazu, a także są jej bogactwem i przejawem ludowej pobożności i religijności. Na jednym z pomników postawionym z okazji 600 lecia Sośnicy, zlokalizowanym przy drodze prowadzącej w kierunku Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Radymno "Pro Patria” odnaleźć można słowa, które dla mieszkańców mają ogromne znaczenie: „Tak mało na świecie dobroci, a tyle jej światu potrzeba. Nią życie jak słońcem się świeci, nią ziemia się zbliża do nieba.“

 

Prywatne posesje przyciągają wzrok, zadbane i piękne ogródki, ogrodowe kwiaty zachwycają urodą przez wiele sezonów i budzą podziw dla pracy mieszkańców nad estetyką posiadłości. O dynamicznym rozwoju wsi świadczy wiele nowo wybudowanych domów. Poczucie bezpieczeństwa, dostęp do usług publicznych

i organizowane imprezy, wydarzenia przyciągają nowych mieszkańców i są propozycją sposobów spędzania wolnego czasu. Takie ośrodki, jak Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP czy przestronna remiza strażacka, przed którą imponująco prezentuje się pomnik św. Floriana są sercem wsi i powodują, że młodzi nie uciekają do miasta, chcą wiązać się ze swoją małą ojczyzną. Z ciekawych imprez organizowanych cyklicznie w m. Sośnica wymienić można przede wszystkim: Podkarpacki Festiwal Kuchni Dworskiej, Bieg Ważnego czy też tegoroczny XIV Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego.

 

Warto dodać, że na terenie miejscowości znajduje się Dom Pomocy Społecznej, który istnieje od 22 lipca 1950 r. Powstanie zakładu ściśle wiąże się z potrzebą niesienia pomocy ludziom starszym, którzy z różnych przyczyn, stracili lub zgubili swoje rodziny, a sami będąc niezdolni do pracy, pozostali bez środków do życia i dachu nad głową.

 

Największym pięknem Sośnicy są jej wyjątkowi mieszkańcy, bez których nie udałoby się pokazać piękna całej naszej wsi. Wiadomo, że dla mieszkańców Sośnicy to właśnie ta miejscowość jest „Najpiękniejszą Wsią Podkarpacia”.

 

 

 

Łąka

 

Miejscowość Łąka położona jest w południowo-wschodniej części Gminy Trzebownisko, 9 km od centrum miasta Rzeszowa. Charakteryzuje ją zwarty kształt zabudowy. Pod koniec 2022 roku liczba mieszkańców wsi wynosiła 2009. Na terenie miejscowości znajdują się liczne zabytki m.in.: zabytkowy barokowy spichlerz z XIIII w., który stanowi obecnie siedzibę Centrum Kultury i Sztuki, zabytkowy kościół parafialny z XVIII w., Zespół pałacowo-dworski w Łące z XVI w. czy zabytkowa kaplica cmentarna. Obecnie wieś jest w pełni zmodernizowana. Mieszkańcy mają dostęp do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, światłowodowej.

 

Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta m.in. dzięki położeniu gminy w pobliżu miasta wojewódzkiego. Stan techniczny dróg powiatowych i gminnych oraz wewnętrznych w Łące jest bardzo dobry. Wzdłuż głównych dróg przebiegają chodniki, a wszystkie części miejscowości posiadają publiczne oświetlenie. Infrastruktura społeczna wpływająca na integrację mieszkańców oraz możliwości spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców miejscowości Łąka. W miejscowości znajdują się obiekty sportowe i miejsca rekreacji tj.: boisko sportowe Ludowego Klubu Sportowego, ogólnodostępny Orlik w Łące, siłownia zewnętrzna, boiska przy Zespole Szkół w Łące, a także plac zabaw, park permakulturowy utworzony w 2022 roku oraz zielone tereny przy Centrum Kultury i Sztuki z ogródkiem kawiarenki oraz plażą, a także kinem plenerowym. W domu Strażaka organizowane są wieczorki patriotyczne, koncerty, Narodowe Czytanie, zajęcia podczas ferii dla dzieci, spotkanie z Mikołajem czy Dzień Dziecka.

 

Przez miejscowość przebiega „Miodowy Szlak Rowerowy”, w ramach którego na trasie ustawiono drogowskazy, a przy remizie OSP powstała wiata plenerowa z ławostołami, tablica informacyjna, dwie rzeźby, oświetlenie, monitoring oraz ogródek z roślinami miododajnymi. Wszystkie wymienione obiekty są technicznie sprawne i w razie potrzeby na bieżąco remontowane. Dla osób lubiących obcować z naturą istnieje możliwość odwiedzenia terenów położonych wzdłuż meandrów Starego Wisłoka, gdzie można spotkać liczne gatunki roślin i zwierząt.

 

Najmłodsi mieszkańcy uczęszczają do Zespołu Szkół w Łące, który składa się z czterooddziałowego przedszkola oraz szkoły podstawowej. Na terenie wsi znajduje się Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze: ,,Dom Opatrzności” dla dzieci i młodzieży oraz Dom dla dzieci i młodzieży ,,Nadzieja”. Domy te mają swoją siedzibę w budynkach pałacowo-dworskich z XVI w. na terenie parku dworskiego. W Łące znajduje się również Strefa Aktywności Gospodarczej oferująca miejsca pracy, na terenie której działają takie firmy jak: Fabryka SOLVERA Gawel Technology, Fabryka kosmetyków SYLVECO, Jazgot, Marbo. Innymi znanymi zakładami są również Spółdzielnia Telekomunikacyjna „WIST”, GLOBINIT SP. Z O.O., Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowo – Handlowe "Senator Plus" PPHU Tomasz Dubiel. Ważnym obiektem w Łące jest również ośrodek zdrowia ZOZ 2, gdzie mieszkańcy mają dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Mieszkańcy dbają o prywatne posesje, które w większości są ogrodzone, posiadają piękne i zadbane ogrody z bogato nasadzoną roślinnością co wpływa na estetykę wsi.

 

Na terenie Łąki działają instytucje oraz obiekty ułatwiające życie nie tylko mieszkańcom Łąki, ale całej gminy Trzebownisko. Stowarzyszenia funkcjonujące na terenie wsi to: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Wszyscy Razem” w Łące, Ochotnicza Straż Pożarna w Łące, a także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, drużyna LKS Łąka, grupy parafialne. O tożsamość kulturową wsi dbają m.in. Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” i OSP organizując wraz z GOK coroczne Spotkanie Muzyków i Śpiewaków Ludowych „Dolina Łącka”. Stowarzyszenia te dbają o integrację mieszkańców organizując pikniki rodzinne oraz festyny. Od 2022 roku na terenie miejscowości prężnie działa Centrum Kultury i Sztuki w Łące mające swoją siedzibę w barokowym Spichlerzu z XVIII wieku. CKiS dba o dziedzictwo wsi i tożsamość kulturową, pamiętając o artystach wywodzących się z miejscowości Łąka, realizując liczne projekty. Jest organizatorem licznych imprez plenerowych, a przede wszystkim prowadzi stałe zajęcia uzdalniające takie jak: zajęcia taneczne, nauka gry na instrumentach, warsztaty wokalne, fotografia analogowa, malarstwo, ceramika, rzeźba, itp.

 

Indywidualny wizerunek Wsi.

 

Specjalną ofertą wyróżniającą miejscowość na tle innych jest oferta Centrum Kultury i Sztuki w Łące. W 2022 roku w ramach projektu: „Śladami Józefa Rysia” powstał produkt turystyczny opierający się na postaci łąckiego artysty. Operacja polegała na wykreowaniu produktu turystyki dziedzictwa, wpływającego na wzrost atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko. Ponadto na wyjątkowość wsi Łąka wpływa bogata historia i kultura. Zabytki, tradycje, lokalne wydarzenia kulturalne przyciągają wielu turystów.

 

 

 

GNIEWCZYNA TRYNIECKA

gmina Tryńcza

 

Gniewczyna Tryniecka położona jest przy drodze wojewódzkiej relacji Lublin – Grabownica Starzeńska. W centrum miejscowości zlokalizowany jest budynek Wiejskiego Domu Kultury oraz remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Przy budynku WDK znajduje się grzybek oraz strefa rekreacyjna z ławkami i roślinnością. W miejscowości znajduje się Otwarta Strefa Aktywności, jest to plac zabaw dla dzieci połączony z siłownią plenerową oraz strefą relaksu.

 

Wzdłuż Drogi Wojewódzkiej nr 835 powstała ścieżka pieszo-rowerowa wraz z oświetleniem, od Wólki Małkowej do Gniewczyny Trynieckiej zlokalizowana wzdłuż urokliwego leśnego krajobrazu. Jest to idealna trasa rekreacyjna, która przyczyniła się także do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

 

Przy drodze wojewódzkiej w Gniewczynie Trynieckiej zlokalizowany jest parking leśny z elementami ścieżki edukacyjnej. Parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki rowerowej, służy więc, nie tylko kierowcom, ale także osobom korzystającym ze ścieżki.

 

W Gniewczynie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które organizuje liczne wydarzenia kulturalne w sołectwie, jak również reprezentuje je podczas innych ponadlokalnych wydarzeń w gminie oraz powiecie.

 

W miejscowości od lat kultywowana jest tradycja Straży Grobowych, potocznie nazywanych „Turkami”, sołectwo posiada swój oddział Turków, którego początki datuje się na lata 20-te XX wieku. W celu uświetnienia obchodów Świąt Wielkanocnych od niepamiętnych czasów Straż Grobowa ubrana w barwne stroje i kolorowe szable w Wielką Sobotę sprawuje straż przy grobie Chrystusa, zaś w Wielką Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny na placu przykościelnym pod wodzą komendanta demonstruje musztrę paradną.

 

W miejscowości od lat działa także Zespół Ludowy Dolanie, który powstał w 1980 r. Corocznie bierze czynny udział w wielu imprezach gminnych oraz w przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody oraz pochlebne opinie jurorów.

 

W miejscowości aktywnie też działa Ochotnicza Straż Pożarna. Na terenie żwirowni w Gniewczynie Trynieckiej organizowane są manewry strażackie.

 

Z inicjatywy mieszkańców w Gniewczynie Trynieckiej od 2018 roku w Święto Trzech Króli organizowany jest Orszak Trzech Króli. Orszak Rozpoczyna się w kościele parafialnym w Gniewczynie Łańcuckiej, skąd wyrusza w kierunku stadionu LKS w Gniewczynie Trynieckiej, gdzie trzej królowie składają dary dzieciątku. Na zakończenie orszaku odbywa się wspólne kolędowanie przy Świętej Rodzinie.

 

Wiele wydarzeń kulturalnych w Gniewczynie Trynieckiej organizowane jest także przy przystani kajakowej. Kilkukrotnie odbyła się tam Noc Świętojańska, Pikniki nad Promem.

 

Każdego roku w sołectwie w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane są Dni Seniora – spotkania podczas których seniorzy mogą się wspólnie zintegrować, miło spędzić czas oraz obejrzeć występy artystów z terenu całej gminy.

 

W miejscowości znajduje się stadion sportowy klubu LKS Huragan „Gniewczyna”, który powstał w 1947 roku. Odbywają się na nim mecze ligowe klubu a także wiele wydarzeń kulturalno-sportowych i rozrywkowych tj. zawody sportowo-pożarnicze, Gminny Dzień Dziecka, Ogólnopolski Przegląd Straży Grobowych, a także Dożynki Powiatowe. W ostatnim czasie na pięciu stadionach na Podkarpaciu rozegrany był turniej o Puchar im. Kazimierza Górskiego. Organizatorami tych zawodów byli: Podkarpacki Związek Piłki Nożnej oraz Polski Związek Piłki Nożnej „Łączy nas piłka”. Gospodarzem turnieju był także m.in. stadion „Huraganu” Gniewczyna, na którym rozegrane zostały 3 mecze grupowe turnieju.

 

Jednym z głównych kryteriów, który stanowi o wyjątkowości Gniewczyny Trynieckiej jest aspekt społeczno-kulturalny. Mieszkańcy chętnie angażują się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych, które sprzyjają integracji społeczności. Wieś posiada Sołecką Strategię Rozwoju, która ma na celu rozwój jej na wielu płaszczyznach.

 

Osoby lubiące aktywne spędzanie wolnego czasu również znajdą coś dla siebie. Ważnym walorem Gniewczyny są duże obszary leśne i powstała przy nim ścieżka pieszo-rowerowa, która pozwala na bliski kontakt z naturą. Przez miejscowość prowadzi też trasa spływów kajakowych doliną Wisłoka. Wzdłuż trasy w Gniewczynie Trynieckiej znajduje się przystań kajakowa, na której można rozpalić ognisko i zrelaksować się.

 

Gniewczyna Tryniecka jest zadbana oraz czysta. Pobocza i rowy są na bieżąco koszone, a chodniki regularnie czyszczone. W miejscowości zagospodarowane jest dużo terenów zielonych, kwiaty, krzewy ozdobne i inne nasadzenia. Wzdłuż chodnika przebiegającego przez całą miejscowość nasadzone są kwitnące kwiaty. Gniewczyna Tryniecka to miejscowość, którą warto odwiedzić zarówno ze względu na ofertę kulturalną, jak również zaplecze rekreacyjne. Jest to także doskonałe miejsce dla miłośników wypoczynku na łonie natury

 

 

 

 

 

ŻYRAKÓW

gmina Żyraków

Życzenia posła Zdzisława Gawlika z okazji Bożego Narodzenia
Życzenia senatora Józefa Jodłowskiego z okazji Bożego Narodzenia

 

I Historia i atrakcyjne położenie

 

Żyraków, to malownicza wieś, która powstała w XIV wieku. Aktywna działalność właścicieli wsi oraz zawirowania historii wpłynęły na jej obecny społeczno- gospodarczy kształt i wzrost znaczenia. Dziś Żyraków jest sercem gminy i tu mieści się siedziba Urzędu Gminy. Wieś położona jest na terenie Płaskowyżu Tarnowskiego, w Dolinie Wisłoki, zajmuje powierzchnię 658 ha i liczy 1732 mieszkańców. Przez gminę przebiega autostrada A4, stanowiąca węzeł komunikacyjny na trasie Dębica – Żyraków.

 

II Dobre miejsce do zamieszkania

 

Dzięki dogodnej lokalizacji w pobliżu miasta Dębicy i sprzyjającym uwarunkowaniom położenia geograficznego na terenie wsi intensywnie rozwija się budownictwo jednorodzinne i powiększa się sieć przedsiębiorstw (ok. 140 zarejestrowanych firm). Skupiają się tu liczne zakłady przemysłowe i usługowe, prowadzona jest też nowoczesna działalność rolnicza, gospodarcza, transportowa, w której dominuje firma Alta-Trans, zajmująca się usługami przewozowymi i transportem międzynarodowym. Dostępność komunikacyjna stanowi o atrakcyjności dla planów inwestycyjnych. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze wsi mieszkańcy korzystają z oświetlonych dróg, chodników, od wielu lat mają dostęp do sieci wodnokanalizacyjnej (w tym roku podłączono kolejne 8 domów), wymieniają stare i nieefektywne źródła ciepła na nowoczesne, wyposażają domy w kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz zbiorniki na deszczówkę. W ostatnim czasie przebudowano kolejne 220 m nawierzchni i 100 m chodnika, obecnie realizowany jest projekt rozbudowy i przebudowy Stacji Uzdatniania Wody, przebudowano przejście dla pieszych obok szkoły. To wszystko sprawia, że życie mieszkańców staje się bardziej komfortowe, w połączeniu z estetyką przydomowych ogrodów i posesji wpływa na piękny obraz wsi. Mieszkańcy mają łatwy dostęp do usług publicznych: np. banku, poczty, ośrodka zdrowia. W wolnym czasie mogą włączać się w życie klubów, organizacji i stowarzyszeń: LKS, OSP, KGW. Budynki użyteczności publicznej są modernizowane i rozbudowywane np. przebudowa remizy strażackiej, powstanie wieża widokowa.

 

III Dziedzictwo kulturowe

 

Elementem lokalnego krajobrazu kulturowego Żyrakowa jest Dwór z okalającym go parkiem, który jest pozostałością po szlacheckich rodach. Przez wiele lat mieścił się w nim Urząd Gminy, w latach 2016-2018 został wykonany gruntowny remont. Dworek pełni funkcje kulturalne, odbywają się w nim wystawy czasowe wspierające lokalnych artystów np. Żyrakowski Spichlerz Artystyczny, a wokół rozciąga się park z okazałymi, starymi drzewami, spacerowymi alejkami i stawem. Przy drodze powiatowej znajduje się zabytkowa kapliczka z XIX wieku z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena (wyremontowana z inicjatywy członków Stowarzyszenia na rzecz odnowy kapliczki w Żyrakowie), w centrum wsi można zaglądnąć także do kościoła. Wizytówką wsi jest rynek z miejscami do wypoczynku i nasadzeniami krzewów i kwiatów, na którym odbywają się imprezy kulturalne integrujące mieszkańców. Coroczny Festyn Promocyjny, dożynki, pikniki rodzinne, kiermasze, uroczystości państwowe, czynny udział w tych imprezach biorą lokalne stowarzyszenia i organizacje. Prężnie działa KGW, których kulinarne przysmaki, są nieodzownym elementem wszystkich imprez. OSP prowadzi szereg akcji, pokazów strażackich, z ich inicjatywy powstała publikacja ze wspomnieniami mieszkańców wsi ,,Przeszłość ku przyszłości”. Działalność kulturalną prowadzi Centrum Kultury i Promocji, które dba o rozwój folkloru i kultywowanie tradycji lokalnych, zaspokojenie potrzeb i zainteresowań mieszkańców, organizuje festyny, turniejów, kiermasze, konkursy, wystawy oraz kół zainteresowań. Drugą instytucją kulturalną jest Gminna Biblioteka Publiczna zaspokajającą potrzeby kulturalne i informacyjne, promuje czytelnictwo, organizuje imprezy: spotkania. autorskie, kluby czytelnicze, konkursy, akcje czytelnicze np. Narodowe Czytanie.

 

IV Turystyka, sport i rekreacja

 

Ważną rolę w życiu mieszkańców Żyrakowa odgrywa prowadzenie zdrowego trybu życia i sport. Bliskość Autostrady A4 oraz rozbudowana sieć dróg technicznych

i dróżek polnych sprzyja licznym wycieczkom rowerowym, spacerom i treningom. Walory przyrodnicze parku sprawiają, że jest on miejscem odpoczynku i spotkań lokalnej społeczności, gdzie odbywają się imprezy kulturalne. W tym roku na jego terenie powstaje plac zabaw dla dzieci. Aktywność sportową promuje lokalny LKS, skupiający dorosłych i młodzież. Otwarty w 2013 roku Orlik, pozwolił na działalność klubów sportowych i szkółek piłkarskich dla dzieci z terenu całej gminy. W kompleksie budynku ZS znajduje się hala sportowa wykorzystywana do rozgrywek w piłkę nożną, badmintona na szczeblu gminnym, wojewódzkim, czy ogólnopolskim. Turyści, którzy zechcą odwiedzić naszą wieś, mogą znaleźć chwilę na przerwę i odpoczynek w podróży w hotelu Millenium, w pobliżu zjazdu autostradowego. Żyraków to wieś, w której nowoczesność i innowacyjność, łączy się z sielskim krajobrazem i ciszą otoczenia.

 

 

 

GODOWA

gmina Strzyżów

 

Liczba mieszkańców: 2 207 (stan na dzień 31.08.2023 r.).

 

Godowa to jedna z większych wsi gminy Strzyżów. Od północy graniczy ze Strzyżowem i Żarnową, od południa z Bonarówką i Żyznowem, od zachodu z Brzeżanką i Gbiskami. Wieś położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 989 Lutcza – Krosno. Od XVII wieku należała do rodziny Dydyńskich.

 

Mimo swej wielkości wieś do II połowy XX w. nie była samodzielną parafią. Najpierw należała do cysterskiego Dobrzechowa, później do Strzyżowa. Dopiero w 1967 r. została utworzona we wsi parafia pw. św. Krzysztofa.

 

Według jednej z legend histo­ria Godowej sięga jeszcze czasów piastowskich. Pierwszy właściciel osady, a później wsi nazywał się Godów czy raczej Godov. Pochodził on prawdo­podobnie z rycerskiego rodu Bogoriów. Był to piastowski ród, który w swym herbie miał „groty dwóch strzał srebrnych, odwróconych od siebie w polu czerwonym”. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1445 roku. Wtedy jej nazwa po raz pierwszy pojawia się w księgach sądowych ziemskich powiatu pilznieńskiego.

 

W Godowej znajduje się kościół pw. św. Krzysztofa, poświęcony w 1991 roku, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, który organizuje co roku uznany w środowisku Konkurs Poezji Religijnej oraz kilka zabytkowych kapliczek i figur. Najstarsza drewniana kapliczka w formie krzyża obita blachą wykonana została ok. 1880 r. Ciekawa jest też ceglana kaplica z 1909 roku, którą rozbu­dowano w latach 1967–1973 i używano jako tymczasowy kościół.

 

Godowa po­siada dogodne warunki do aktywnego wypoczynku m.in. poprzez przebiegający przez wieś zielony szlak rowe­rowy prowadzony pętlą ze Strzyżowa przez Brzeżankę, Bonarówkę, Żyznów, Godo­wą z powrotem do Strzyżowa liczący 22 km. Trasa prowadzi przez największe partie wznie­sień Pogórza Strzyżowsko- Dynowskiego.

 

Miejscowość ma bardzo atrakcyjne położenie, dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu z punktami widokowymi na odkrytym grzbiecie nad przysiółkami Gacówka i Tamta Strona na dolinę Stobnicy i Wisłoka. Działają tu Koło Gospodyń Wiejskich oraz OSP Godowa Dolna i OSP Godowa Górna. Od 2017 roku swoją działalność sportową rozpoczął KLUB SPORTOWY GODOWA, który w sezonie 2023/2024 prowadzi rozgrywki w klasie B Grupa: Rzeszów II – Strzyżów.

 

Ważnym miejscem w Godowej jest świetlica wiejska, która została wybudowana w 2013 r. ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Obiekt ten stanowi centrum kulturalne wsi, gdzie organizowanych jest wiele wydarzeń o charakterze społeczno – kulturalnym.

 

W sąsiedztwie świetlicy mieści się stadion sportowy, gdzie odbywa się wiele wydarzeń sportowych oraz zawodów pożarniczych. Uzupełnieniem infrastruktury sportowej jest boisko wielofunkcyjne, gdzie szczególnie dzieci i młodzież mają możliwość rozwijania swoich sportowych zainteresowań.

 

Warto wspomnieć, że w Godowej urodził się Franciszek Chrapkiewicz-Chapeville (1924-2020), naukowiec, światowej klasy biochemik, współpracownik noblistów, który rozgryzł mechanizm odszyfrowania kodu genetycznego. To była rewolucja na miarę Nobla. Choć odkrycie miało miejsce wiele lat temu, zapewniło mu stałe miejsce w panteonie najwybitniejszych genetyków świata.

 

 

 

USTROBNA

gmina Wojaszówka

 

Ustrobna to miejscowość w gminie Wojaszówka, w powiecie krośnieńskim. Zajmuje powierzchnię 622 ha i liczy ponad 1200 mieszkańców. Wieś Ustrobna to urokliwa miejscowość łącząca w sobie nowoczesność jak i dbałość o zachowanie tradycji. Ustrobna posiada liczne walory turystyczne, w tym krajobrazowe, kulturowe i historyczne. Przyciągająca swoim położeniem o dużym potencjale turystycznym zwłaszcza pasjonatów wycieczek rowerowych i pieszych.

 

Jest malowniczo położona na styku Pogórza Dynowskiego i Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, rozdzielonych rzeką Wisłok. Łączy w sobie niesamowite piękno krajobrazu i poszanowanie lokalnej społeczności dla tradycji, kultury i obyczajów. Jest miejscowością lubianą przez mieszkańców i docenianą przez odwiedzających. Miejscowość posiada zasoby cenne przyrodniczo objęte ochroną w formie Czarnorzeckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Obszaru Natura 2000 Wisłok Środkowy z dopływami oraz w formie pomnika przyrody – jest to dąb „Ustrobniak” górujący nad miejscowością. Dąb Ustrobniak jest laureatem konkursu w ogólnopolskim konkursie na „Drzewo Roku”.

 

W Ustrobnej znajdują się obiekty zabytkowe, a wśród nich neogotycki kościół parafialny p. w. św. Jana Kantego. Budowa świątyni trwała przez 17 lat, a poświęcenie odbyło się w 1877 r. Ołtarz główny, przedstawiający Golgotę: Chrystus ukrzyżowany, rzeźbiony był w Monachium natomiast figury Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła, wykonane w pracowni Franciszka Wyspiańskiego – ojca poety. jak również wieża kościelna - w 2019 roku ukończono budowę wieży kościelnej – jako wotum wdzięczności za uratowanie życia.

 

Niezwykle urokliwym miejscem w Ustrobnej jest zespół Parkowo-Dworski usytuowany na wzniesieniu, tuż przy drodze wojewódzkiej. Dwór w Ustrobnej to niegdyś dom rodzinny bł. Stanisława Starowieyskiego - Stanisław Kostka Starowieyski herbu Biberstein (ur. 11 maja 1895 w Ustrobnej, zm. 13 kwietnia 1941 w Dachau (KL)) – kapitan rezerwy artylerii Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej 1918-1920, kawaler Orderu Virtuti Militari. Działacz kościelny, społeczny i charytatywny, szambelan papieski. Więzień i ofiara obozu koncentracyjnego w Dachau, błogosławiony Kościoła katolickiego. 13 czerwca 1999 roku Papież Jan Paweł II dokonał w Warszawie beatyfikacji Stanisława Starowieyskiego jako jednego ze 108 Męczenników Polskich. Obiekty, pochodzące z I poł. XIX w., zostały wyremontowane - w dworze przeprowadzono prace remontowe i konserwatorskie - dzięki czemu obiekty pełnią funkcje społeczne: spichlerz pełni funkcje ośrodka zdrowia i remizy strażackiej.

 

Niezwykle urokliwym miejscem w Ustrobnej jest Zespół Parkowo-Dworski usytuowany na wzniesieniu, tuż przy drodze wojewódzkiej. W parku znajdują się alejki oraz ławeczki. Park wiosną zamienia się w „biały kwiecisty dywan” za sprawą kwitnienia zawilców. W obrębie Dworu i parku znajduje się Pomnik na Szlaku Orląt Lwowskich upamiętniający ppor. Jana Charlewskiego. Znakiem rozpoznawczym Ustrobnej jest staw - w ostatnich latach został zrewitalizowany dzięki czemu cieszy zarówno mieszkańców jak również przyciąga wielu turystów lubiących odpocząć w otoczeniu natury. Wokół stawu są ławeczki oraz luneta umożliwiającą obserwacje zwierząt.

 

Ustrobna jest miejscowością sprzyjającą osadnikom, posiadającą atrakcyjne tereny pod zabudowę jednorodzinną. Mieszkańcy odwdzięczają się miejscowości dbając o własne posesje i estetykę wsi. Lokalna społeczność dba także o stan infrastruktury miejscowości i troszczy się o czystość oraz estetykę zarówno w miejscach publicznych jak i na posesjach prywatnych. Dbałość mieszkańców o swoją „małą ojczyznę” przejawia się również w stanie infrastruktury technicznej. Ustrobna jest miejscowością skanalizowaną, posiadającą oczyszczalnie ścieków jak również posiadającą dostęp do wodociągu. W bardzo dobrym stanie technicznym są chodniki i drogi oraz oświetlenie uliczne. Funkcjonuje tutaj żłobek, przedszkole oraz szkoła podstawowa. Przy szkole znajduje się pełnowymiarowa nowoczesna sala gimnastyczna. Ustrobna to również kolebka młodych talentów. Przy szkole Podstawowej w Ustrobnej działa teatr „ŻarUwa”, Sekcja Akrobatyki Sportowej oraz „UKS Ustrobna” odnoszący już pierwsze sukcesy. W dbałości o zdrowie w sali sportowej przy szkole podstawowej organizowane są różnorodne zajęcia sportowe. Niemal każdego popołudnia sala gimnastyczna w Ustrobnej tętni życiem z racji rozgrywek sportowych: w piłkę siatkową, piłkę halową, tenisa stołowego, gimnastyki akrobatycznej czy innych zajęć sportowo-rekreacyjnych.

 

W miejscowości jest dobrze wyposażony plac zabaw dla dzieci oraz ogólnodostępna siłownia plenerowa. Ustrobna to miejsce, o które mieszkańcy bardzo dbają. Każdego roku, wiosną, w ramach „Sprzątania Świata” wszyscy ruszają na pomoc środowisku. Sprzątają dzieci i dorośli, angażuje się sołtys, rada sołecka, strażacy z tutejszej jednostki OSP, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, uczniowie z SP w Ustrobnej, przedszkolaki i mnóstwo mieszkańców. W Ustrobnej prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, strażacy ochotnicy zrzeszeni są w ramach jednostki OSP Ustrobna, udzielający się zarówno w wydarzenia kulturalne jak również w liczne akcje charytatywne. W Ustrobnej działa także ludowy zespół śpiewaczy „Ustrobianki”, powiększający swoje grono w coraz młodsze pokolenie. Zespół „Ustrobianki” wielokrotnie brał udział w przeglądach pieśni ludowych, a także w okolicznych uroczystościach. Lokalna społeczność angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych cyklicznych dla Gminy Wojaszówka takich jak: Dożynki, Piknik Honorowych Dawców Krwi, Święto Niepodległości oraz wiele innych.

 

Ustrobna to wyjątkowa miejscowość w której odczuwalna jest silna tożsamość kulturowa, Ustrobnianie wiążą swoją przyszłość z miejscem w którym mieszkają, które tworzą, które kochają i szanują.

 

 

 

SOŁONKA

 

gmina Lubenia

 

 

 

Sołonka to malownicza, najmniejsza wioska w gminie Lubenia. Leży w obrębie Krajobrazu Chronionego Obszaru Hyżnieńsko- Gwoźnickiego. Klimat zbliżony do klimatu górskiego (teren jest w 70% terenem górzystym). Obszar wsi charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu o dość znacznych deniwelacjach /bezwzględne wysokości wahają się 350-450 m n.p.m./. Najwyższe wzniesienie znajduje się na terenie Lasów Państwowych i wynosi 457,80 m n.p.m.

 

 

 

Zalesione wzgórza, duże kompleksy leśne, strumyki i potoki oraz specyficzny mikroklimat czynią z tego terenu doskonale miejsce wypoczynku. Dla miłośników pieszych wędrówek został wytyczony Pieszy Szlak Solankowy, który prowadzi z centrum wsi do obiektu wypoczynkowego – KASKADY SOLANKOWEJ. Osoby dbające o swoją kondycję fizyczną mogą skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu ustawionej w centrum wsi.

 

 

 

Wielką chlubą gminy jest Zespól Pieśni i Tańca 'Lubenka' skupiający także mieszkańców Sołonki, posiadający 'Artystyczny Znak Jakości'. Prezentuje folklor ziemi rzeszowskiej oraz innych regionów Polski. W czasie 45-letniej działalności przez szeregi zespołu przewinęło się około 700 osób. 'Lubenka' była gorąco oklaskiwana przez publiczność Belgii, Holandii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Bułgarii, Słowacji, Włoch, Niemiec i Grecji.

 

 

 

Na uwagę zasługuje izba regionalna. Początki działalności sięgają roku 1985, kiedy nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Lubeni wraz z uczniami rozpoczął zbieranie wszelkich staroci, które początkowo były gromadzone w Izbie Pamięci tejże szkoły. Przybywało eksponatów muzealnych głównie za sprawą młodzieży szkolnej z obszaru gminy do której wchodzą cztery sołectwa: Sołonka, Straszydle, Lubenia i Siedliska.

 

 

 

W Sołonce jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura edukacyjna. Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sołonka „Solanka”. Oferta szkoły jest bardzo bogata. W szkole jest powadzony żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa oraz liceum. Bardzo cenionym miejscem rekreacji jest plac zabaw. W Sołonce jest ich trzy. Przy szkole, na kaskadzie solankowej i na Solankowym Zaciszu. Obok Domu Kultury jest ogólnodostępne boisko sportowe.

 

 

 

Malinowe Święto to impreza, która odbywa się co roku w Sołonce. Co cztery lata sołectwo jest organizatorem Dożynek Gminnych.

 

 

 

Bardzo specyficzna w Sołonce jest gwara, widoczna w słownictwie i specyficznym nazewnictwie. Do tej pory słuchając starszych ludzi usłyszymy: tutok, chawok, pójdź no tu, pójddźwa, mroczki, badunia, paryja, terlepa.

 

 

 

Na terenie wsi Sołonka występują jedynie droga powiatowa i drogi gminne. Drogi te stanowią zasadniczy układ komunikacyjny gminy obsługujący cały teren gminy. Sieć dróg powiatowych umożliwia powiązania funkcjonalne i komunikacyjne z przyległymi obszarami. Przy drodze powiatowej został wybudowany chodnik, występuje również oświetlenie uliczne. W całej miejscowości jest wybudowany wodociąg gminny. Mieszkańcy miejscowości mogą korzystać również z kanalizacji sanitarnej.

 

 

 

W miejscowości znajduje się jeden przystanek autobusowy. Mieszkańcy sołectwa bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach na tematy związane z OZE. Dzięki projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na zadanie „Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF – projekt parasolowy” wszyscy, którzy aplikowali o dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych otrzymali wsparcie. Poprzez projekt prowadzony przez Gminę dostarczono i zamontowano instalacje fotowoltaiczne. Z odnawialnych źródeł energii korzysta również szkoła. Na budynku Domu Kultury został zamontowany telebim,

 

w celu przekazywania mieszkańcom ważnych informacji dotyczących ich sołectwa, jak również całej gminy.

 

 

 

TARNAWA GÓRNA

gmina Zagórz

 

Tarnawa Górna to urokliwa miejscowość położona na terenie Gminy Zagórz w Powiecie Sanockim rozpościerająca się wzdłuż potoku Tarnawka – prawobrzeżnego dopływu rzeki Osława. Z wyjątkową urodą okolicznej przyrody i krajobrazów dobrze koresponduje długa i barwna historia wsi, która po raz pierwszy była wzmiankowana w dokumentach z 1402 r. Lokacja na prawie niemieckim wzdłuż szlaku handlowego prowadzącego przez Przełęcz Łupkowską na Węgry sprzyjała rozwojowi gospodarczemu czego oznaką stała się m.in. uruchomiona w XVIII w. warzelnia soli. Co ciekawe już we wcześniejszym stuleciu Tarnawa Górna (Wyżna) rozpoczyna swój samodzielny i trwający po dziś dzień byt administracyjny pomimo faktu, iż razem z sąsiednią Tarnawą Dolną (Niżną) współtworzą w zasadzie jedną dużą miejscowość. W 1908 r. powstaje parafia rzymskokatolicka, której działalność owocuje m.in. realizowaną w latach 1924 – 1933 udową kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha. Obiekt ten wraz ze znajdującą się także w centrum wsi dawną grekokatolicką cerkwią pw. Zaśnięcia NMP z 1817 r. (budynek zamknięty w stanie trwale zabezpieczonej ruiny) są świadectwem barwnej i wielokulturowej historii Tarnawy, która od 1945 r. była siedzibą Gminnej Rady Narodowej a w latach 1973 – 1977 odrębną Gminą.

 

W kontekście codziennego funkcjonowania społeczności Tarnawy Górnej kluczowe znaczenie mają takie obiekty infrastruktury, jak: Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej wraz Przedszkolem Niepublicznym (uczęszczają do niej dzieci z obu Tarnaw oraz Olchowej), Dom Ludowy oraz Wiejski Ośrodek Zdrowia w Tarnawie Górnej. W tej ostatniej placówce będącej filią SPZPOZ w Zagórzu oprócz gabinetów lekarzy rodzinnych znajdują się: stacja Zespołu Ratownictwa Medycznego, poradnia kardiologiczna, punkt pobrań badań diagnostycznych, gabinet stomatologiczny a także apteka.

 

W Tarnawie Górnej funkcjonuje gminna sieć kanalizacji sanitarnej w układzie grawitacyjno – ciśnieniowym o łącznej długości wynoszącej ok. 10 km. Sieć została oddana do użytku końcem 2013 r. i od tamtego czasu jest systematycznie wydłużana w miarę potrzeb wynikających z rozwijającej zabudowy mieszkaniowej. Tarnawa Górna posiada sieć gazociągową, sieć telefoniczną oraz energetyczną.

 

W ostatnich latach na terenie miejscowości zrealizowano szereg ważnych inwestycji dotyczących infrastruktury drogowej. Tak oto w 2014 r. został wybudowany pierwszy (z dwóch) mostów, który zastąpił starą, drewnianą konstrukcję mostową na potoku Tarnawka. Wspomnianą tu inwestycję opiewającą na kwotę blisko 2,5 mln zł zrealizował Powiat Sanocki z wykorzystaniem funduszy pochodzących z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zagórski samorząd wsparł kwotą 300 tys. zł Powiat Sanocki realizujący zadanie dotyczące przebudowy drogi nr 2257R Tarnawa – Kalnica. W ramach tego przedsięwzięcia została gruntownie odnowiona nawierzchnia jezdni na blisko 2,5 – kilometrowym odcinku. Z myślą o poprawie bezpieczeństwa pieszych wybudowano także chodnik. Wartość zadania wyniosła ponad 2,7 mln zł z czego ponad 1,6 mln zł stanowiło dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Oprócz wspomnianych wcześniej inwestycji wybudowany został drugi, nowy most na potoku Tarnawka. Wartość tego zadania zamknęła się kwotą ponad 3,8 mln zł z czego ponad 3 mln zł stanowiła dotacja z MSWiA.

 

Walory przyrodniczo – krajobrazowe, barwna historia oraz rozwinięta infrastruktura są oczywiście bardzo ważne, ale o atrakcyjności danego miasta czy wsi w dużej mierze stanową pasjonaci i społecznicy działający w organizacjach pozarządowych. Na terenie Tarnawy Górnej prężnie działają: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość – Tarnawa” oraz Fundacja Na Rzecz Kształcenia i Pomocy Uczniom w Tarnawie Górnej im. Jana Furdaka. Wśród licznych projektów realizowanych przez te organizacje, na szczególne uznanie zasługują inicjatywy na rzecz ochrony i promocji lokalnych obiektów dziedzictwa kulturowego oraz cennych zasobów fauny i flory. Najlepiej je podziwiać osobiście korzystając z licznych szlaków pieszych i rowerowych przebiegających przez Tarnawę Górną, wśród których należy wymienić: Zielony szlak: Zagórz – Krysowa, Szlak Papieski, Szlak ku Pamięci – Tarnawa Górna (ścieżka przyrodniczo – historyczna), Rowerowy Szlak Ikon, Szlak „Zielony Rower”, Szlak rowerowy „Wzgórze Gruszka” czy Szlak rowerowy „Z Leska w dolinę Osławy”.

 

Odkrywanie bogatych walorów kulturowo – przyrodniczych Tarnawy Górnej, jak również całej południowo – wschodniej części polsko – słowackiego pogranicza z pewnością ułatwi mobilna aplikacja turystyczna "Svidnik Zagórz".

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij