Rządowy pomysł na zmiany w OFE – opinia Krajowej Izby Gospodarczej
Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia decyzję rządu zakładającą przeniesienie części obligacyjnej funduszy zgromadzonych przez ubezpieczonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zakładającą dobrowolność przynależności do funduszy.
W ocenie KIG działanie to ma na celu obniżenie aktualnego zadłużenia skarbu państwa i stoi w całkowitej sprzeczności z założeniami reformy ubezpieczeń społecznych, która miała oddzielić system emerytalny od budżetu i tym samym zagwarantować jego niezależność polityczna. Pozostawienie ograniczonych środków po stronie OFE oznaczać będzie, iż staną się one mniej atrakcyjne dla ubezpieczonych, co doprowadzić może do ich całkowitej likwidacji.
Podjęta dziś (4 sierpnia) przez rząd decyzja może negatywnie wpłynąć na giełdę i wartości spółek na niej notowanych. W przypadku, gdy ubezpieczeni podejmą decyzję o odejściu z OFE i przeniesieniu składek do ZUS, fundusze w celu spieniężenia aktywów zmuszone będą sprzedać posiadane akcje, co doprowadzi do spadku notowań większości spółek. Pozostawienie całości składek emerytalno-rentowych po stronie ZUS, oznaczać będzie również w kolejnych latach ograniczenie dopływu środków finansowych do giełdy papierów wartościowych, co również negatywnie wpływać będzie na wartość notowanych spółek.
Za zasadne uznać należy natomiast proponowane obniżenie opłat związanych z obsługą emerytalną (prowizje, opłaty za zarządzanie), zarówno po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak i OFE.
Krajowa Izba Gospodarcza rozumie potrzebę ograniczania długu publicznego, jednak bilansowanie budżetu powinno zostać oparte na konsekwentnym dokończeniu reformy emerytalnej poprzez jej faktyczne upowszechnienie, czyli likwidację emerytur mundurowych oraz włączenie rolników do systemu powszechnego.