Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznane po raz 48
KRAJ, PODKARPACKIE. Patronem nagrody jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
Nagroda im. Kolberga. Fot. Marta Ankiersztejn
To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione jeszcze w 1974 r. Laureatami ostatniej, 48. edycji nagrody zostali także twórcy z Podkarpacia.
W kategorii I - „Dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego” nagrodę otrzymał m.in. Stanisław Wyżykowski (Krosno, Pogórzanie) - twórca lir korbowych, skrzypek, budowniczy instrumentów ludowych. Koncertował na wielu scenach w kraju i za granicą. Z kolei „Mistrzem Tradycji” (kategoria II) został Kazimierz Marcinek z Nockowej. Jeden z najwybitniejszych skrzypków starszej generacji w naszym regionie. Kierował kilkoma kapelami, jednak najchętniej występuje jako solista.
Oczywiście nagrody rozdano także w pozostałych kategoriach: III „Dla twórców za pisarstwo ludowe”, IV „Dla badaczy, naukowców i animatorów”, V „Dla kapel ludowych”, VI „Dla zespołów folklorystycznych” oraz VII „Dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej”.
Po raz trzeci w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana została także nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez „Mistrza Tradycji”. W tym roku wyróżnienie otrzymała Lidia Biały, założycielka Fundacji Iskry Tradycji (Świlcza).